• Kurek dyngusowy z wizytą w Kornelówce

• „Od podwórka do podwórka

Idą chłopcy, niosą kurka.

A niezwykły jest to kurek.

Grzebieniasty, kolorowy,

Wielkanocny. Dyngusowy!”

Kurek dyngusowy to jeden z najbardziej popularnych ludowych zwyczajów wiosennych, obchodzony w okresie wielkanocnym. Tradycyjnie wózek dyngusowy malowano na czerwono i zdobiono suszonymi źdźbłami zbóż, traw i ziół. Samego koguta również ozdabiano wstążkami, był bardzo  ważny, ponieważ traktowano go jako pamiątkę po kogucie, który pianiem obwieścił zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Taki właśnie kurek dyngusowy zawitał do nas w odwiedziny przed przerwą świąteczną 13 kwietnia. Z dyngusowym wózkiem i kolorowych strojach przybyły do naszej szkoły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola „Baśniowa kraina” w Połajewie oddział w Boruszynie.

Dzieci głośnym śpiewem i z akompaniamentem instrumentów perkusyjnych, wywołały wszystkich na szkolne boisko, gdzie chętnie i z uśmiechem włączyliśmy się do wspólnej zabawy.

Bardzo się cieszymy, że najmłodsi poznają swoje korzenie, ludowe zwyczaje i co najważniejsze, aktywnie je pielęgnują.

S.G.

• Wielkanocne ozdoby w naszych domach

• Wolontariusze w naszej szkole przygotowali  wystawkę "Wielkanocne ozdoby w naszych domach". Różnorodność pomysłów była niesamowita, uczniowie wykazali się wielką kreatywnością i zaangażowaniem.Gratulujemy wykonawcom pomysłowości i życzymy dalszych inspiracji w różnych aktywnościach naszej szkoły.

• Uczniowie w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie

• Uczniowie naszej szkoły na lekcjach religii przygotowali poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Prace były malowane i wykonane różnymi technikami. Zostały umieszczone w gablotach w kościele w Młynkowie oraz w Tarnówku. Lekcja religii była dla nich pięknym i wzruszającym przeżyciem czasu przeznaczonego na przygotowanie do Zmartwychwstania Pana Jezusa.

• Sukces Julii w konkursie „Bezpieczny Internet oknem na świat”

• Miło nam poinformować, że uczennica klasy VIIa – Julia Sołtysiak zajęła I miejsce w konkursie plastyczno-multimedialnym „Bezpieczny Internet oknem na świat” organizowanym przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Czarnkowie. Konkurs poświęcony był problematyce bezpieczeństwa w sieci, umiejętnego korzystania z internetowych treści i zwracania uwagi na ich charakter. Julia reprezentowała naszą szkołę w kategorii klas V-VIII. Gratulujemy sukcesu!

W.M.

• Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

• 12 kwietnia odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie. Do udziału w turnieju  zaprosiła szkoły z gminy Połajewo. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu sprawdzającego przepisy ruchu drogowego oraz umiejętność pokonywania skrzyżowań, a następnie zmierzenie się z torem przeszkód, który pokonać należało oczywiście na rowerze. Naszą szkołę reprezentowali: Kinga Janc, Hanna Wardęga, Jan Pankowski, Mateusz Nawrot, Gracjan Kulupa, Jakub Kaczmarek i Arkadiusz Maćkowiak.

W grupie I nasza szkoła zajęła II miejsce, w grupie II- III miejsce. Indywidualnie III miejsce zajęła uczennica klasy Va- Kinga Janc. Dla wszystkich uczestników konkursu było to doświadczenie, które z pewnością przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drodze, ale także będzie miało wpływ na podniesienie kultury  jako uczestników ruchu drogowego.

W.M.