• Pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika .

• Dnia 27 IV 2022r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Specjalnie na tę okazję przez uczniów klasy trzeciej została przygotowana krótka część artystyczna, podczas której uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Pinokio, O rybaku i złotej rybce, Kopciuszek oraz Kot w butach. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Bibliotekarki złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. W nagrodę mali czytelnicy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książki ”Pierwsze abecadło”, broszura  informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

• #ŁączyNasPamięć

• „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”
                                                                                          Marek Edelman

Nasza szkoła włączyła się w jubileuszową, po raz dziesiąty akcję społeczno – edukacyjną Żonkile upamiętniającą 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Miłość była motywem  przewodnim tej akcji. Nasz udział w niej był także formą manifestacji, naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Na lekcjach uczniowie z wielkim zainteresowaniem i przeżyciem obejrzeli filmy „Będę pisać”, przeczytali lub odsłuchali opowiadania „Strasznie, strasznie”, „Prawdziwi przyjaciele” oraz „Pamięć drobinek”. Opowiadania w wersji audio są dostępne od 20 kwietnia 2022r. na kanale  YouTube i na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum Polin. Uczniowie wspólnie z panią dyrektor i nauczycielami wykonali Żonkila i przypięli na znak #ŁączyNasPamięć

• "Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość

zależy od każdego na pozór niewielkiego

ludzkiego działania, zależy od każdego z nas."

Florian Plit

Dzień Ziemi to święto obchodzone w naszym kraju od ponad 30 lat. W tym dniu na całym świecie odbywają się uroczystości, imprezy i spotkania, mające na celu promocję postaw proekologicznych. Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego dnia, przygotowując kolorowe plakaty i hasła promujące właściwe podejście do przyrody. Dla uatrakcyjnienia tego przedsięwzięcia uczniowie zaprezentowali także elementy ekologicznej odzieży, którą mogli pokazać w trakcie przemarszu ulicami Boruszyna lub na specjalnie na ten dzień przygotowanym wybiegu. Szkolne przedsięwzięcie miało na uwadze budowanie świadomości dotyczącej wspólnego kształtowania przyszłości planety nie tylko wśród uczniów, ale także mieszkańców Boruszyna. Każda okazja jest dobra, aby zrobić coś dla naszej planety! Pamiętajmy więc, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!

W.M.

• Przygoda z Liczbą Pi

• W tym roku pierwszy raz obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. 14 marca na wszystkich lekcjach matematyki królowała liczba Pi. Uczniowie na początku zajęć poznali jej historię. Następnie mieli za zadanie napisać w ciągu 5 minut jak najwięcej wyrazów zawierających w nazwie „pi”. Zmysł matematyczny oraz  umiejętność wyboru odpowiedniej strategii przydały się szczególnie pod koniec zajęć, kiedy wszyscy rozwiązać musieli specjalnie przygotowane na tę okazję nonogramy. Dzień liczby Pi obchodzony był też na lekcjach plastyki. Młodzi artyści w różnorodny sposób na przepięknych plakatach uwiecznili bohaterkę. Wszystkie prace wykonane podczas zajęć plastycznych wzięły udział w konkursie szkolnym „Liczba Pi”.
            Wyniki konkursu:

I miejsce – Hanna Wardęga kl. Va

II miejsce – Zofia Stróżyna kl. Va

III miejsce – Aleksandra Smogur kl. VIIb, Katarzyna Gracz kl. Va

Wyróżnienia: Wiktoria Pertek kl. IVa, Nicola Wyrwa kl. IVa, Maciej Surma kl. Va

Plakaty robione w parach:

I miejsce – Julia Sołtysiak i Natalia Jakubik kl. VIIa

II miejsce – Amelia Wahl i Anna Bednarek kl. VIIa

H.N., M.W.

.

• Wielkanocny zajączek

• Święta wielkanocne wszystkim kojarzą się z kolorowymi pisankami i koszyczkami. Dzieci nie wyobrażają sobie tych świąt bez zrobienia gniazdek, które wypełnione są słodyczami i innymi łakociami. Zawsze wywołują one podekscytowanie i radość. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zadbali o to, aby taki uśmiech pojawił się także na twarzach naszych małych gości z Ukrainy oraz ich mam. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie i otwarte serce. Przygotowując symbolicznęgo " zajączka" być może przyczyniliśmy się do tego, że choć na moment na Ich twarzach zagościł uśmiech, który pozwoli zapomnieć o trudnych chwilach, które stały się Ich udziałem.

W.M.