• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

        • #LaboratoriaPrzyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

          KWIECIEŃ 2024

          Nadszedł czas na podsumowanie międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego pt. „Nowalijki wokół nas”, w którym uczestniczyli nasi siódmoklasiści. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mogli poznawać tajniki przyrody poprzez aktywny udział w jej tworzeniu oraz poprzez obserwację faz wzrostu zasadzonych przez siebie nowalijek. Uczestnicy projektu rozwijali umiejętności planowania działań, organizacji i czasu pracy oraz współpracy w grupie. Uczniowie poszerzyli również swą wiedzę z zakresu języka angielskiego. Mieli również możliwość odkrywać i utrwalać wiadomości posługując się nowoczesnymi technologiami dobrze się przy tym bawiąc, m.in. z pomocą interaktywnego robota Photona z programu Laboratoria Przyszłości. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w projekcie przyczyni się do poszerzenia świadomości dotyczącej dbania o przyrodę i otaczający nas świat.

                 

           

          KWIECIEŃ 2024

          Dzień świętego Patryka okazał się świetną okazją do pracy nad drukiem 3D. Uczniowie podczas zajęć zaprojektowali najpierw koniczynki na papierze, po czym stworzyli je przy użyciu długopisów 3D. Kolejnym działaniem nad drukiem 3D było przygotowanie dla uczniów koniczynek wydrukowanych przy pomocy drukarki 3D. Wydrukowane koniczynki rozdał uczniom Leprechaun we własnej osobie! #laboratoriaprzyszlosci

           

                      

           

          MARZEC 2024

          Kostki z drukarki 3D to kolejna propozycja, jaką wykorzystaliśmy na zajęciach języka polskiego, ćwicząc umiejętności ortograficzne. Zadaniem uczniów, po wylosowaniu odpowiedniej litery, było podanie zestawu wyrazów zgodnych z poprawnym zapisem. Innym ćwiczeniem sprawdzającym wiedzę było podanie zasad ortograficznych dotyczących wylosowanej litery.

                                                      

          LUTY 2024

          Zajecia świetlicowe z Lego Education

          Rozwijanie wyobraźni i kreatywność to hasło przewodnie zajęć świetlicowych przeprowadzonych z pomocą klocków Lego Education z programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie tworzyli konstrukcje, pojazdy i budowle według własnych pomysłów. Jedna godzina lekcyjna to za mało, na pewno będziemy kontynuować wspólne pobudzanie wyobraźni realizując kolejne projekty.

                             

           

           

          STYCZEŃ 2024

          Drukarka 3D w akcji

          Do naszej szkoły powoli wkrada się romantyczny klimat,a to za sprawą zbliżających się wielkimi krokami walentynek. Dekoracje na okna – już prawie gotowe! Korzystając z drukarki 3D, stworzyliśmy serca i amorki. Drukowanie ozdób to nie tylko fantastyczny sposób na dekorację, ale także wspólne tworzenie niezapomnianego klimatu, jaki niesie ze sobą święto zakochanych!

                 

           

           

          GRUDZIEŃ 2023

          Robot Photon w akcji

          Uczniowie naszej szkoły podczas zajęć świetlicowych aktywnie spędzili czas ucząc się kodowania i poznając tajniki programowania z robotem interaktywnym Photonem z programu Laboratoria Przyszłości. Dzieci sterowały robotem za pomocą urządzenia z wgraną aplikacją dedykowaną Photonowi. Zadania polegały na zaprogramowaniu robota, by przemieścił się z jednego punktu do drugiego, by wydawał określone dźwięki oraz, aby jego diody świeciły na określony przez uczniów kolor. 

           

           

          LISTOPAD 2023

          Kto powiedział, że wzory na fizyce muszą być tylko na papierze?

          Ostatnio klasa VII na lekcji fizyki poznała wzór na gęstość. Aby dobrze opanować go i bez problemu przekształcać, wykorzystaliśmy nie tylko umysł, ale także nowoczesne technologie - dzięki drukarce 3D stworzyliśmy modele do metody trójkąta. Podczas lekcji każdy uczeń ma przed sobą wzór, który bez większych problemów, dzięki tej metodzie, przekształca. 

           

          PAŹDZIERNIK 2023  

          Noc Bibliotek w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie 

          Podczas tegorocznej imprezy bibliotecznej wykorzystano bajkowe postacie do przygotowania wspaniałej sesji fotograficznej wykorzystując tablicę green screen.

           

              

            

           

          WRZESIEŃ 2023  

           

          Lego Education Spike w świecie mitologii

          Piątoklasiści rozpoczęli swoją przygodę na lekcjach polskiego ze światem mitologicznych wierzeń. Poznali grecką wizję powstania świata oraz umiejscowienia w nim olimpijskiego pałacu, podziemnego królestwa Hadesa czy znaczenia rzeki Okeanos.

          Zebrane wiadomości uczniowie wykorzystali w sposób praktyczny, tworząc wizję mitologicznego świata za pomocą klocków Lego Education Spike. Na uwagę zasługuje duża dbałość o najmniejsze szczegóły wykonywanych prac, nie zabrakło w nich psa Cerbera, przewoźnika Charona, a nawet żółwi podtrzymujących na swych skorupach całe budowle. Następnie gotowe dzieła zostały przez uczniów opisane w zeszytach przedmiotowych. To są lekcje, na których zawsze nasi wychowankowie pracują z dużym zaangażowaniem i motywacją, a jednocześnie uczą się komunikacji oraz współpracy w grupie.

                                     

           

           

          CZERWIEC 2023  

           

                                                            Mały Książę 3D

          Lis, róża, Ziemia, kapelusz, baranek, korona, gwiazda czy wreszcie on sam – Mały Książę – to
          wytwory, które wyszły spod rąk szóstoklasistów, którzy na zakończenie omawiania lektury Antoine
          de Saint-Exupérego utrwalili wybrane przez siebie przedmioty i postacie, wykorzystując do
          tego długopisy 3D. Zgromadzone na klasowej wystawce prace będą przypominały o odbytej
          podróży po planetach, w jakiej uczestniczyliśmy przez ostatnie lekcje wraz z małym
          chłopcem o blond włosach. Przed egzaminem ósmoklasisty z pewnością posłużą do powtórki
          lektury, która zyskała sympatię młodych czytelników.

            

           

           

           

           MAJ 2023

          Razem z Mowglim odkrywamy Świat Lego Education Spike

           

          Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, a nam nadal nie brak pomysłów i twórczej inwencji podczas pracy na lekcjach języka polskiego z Lego Education Spike!

          Tym razem, po lekturze powieści R. Kiplinga „Księga dżungli”, czwartoklasiści ochoczo przystąpili do budowania makiet, które miały obrazować miejsca pobytu i zabaw Mowgliego z dzikimi zwierzętami. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem stworzyli za pomocą klocków piękno i egzotykę indyjskiej przyrody. Zaskakuje duża dbałość o drobne elementy makiet, a jednocześnie widać rozwój umiejętności komunikacji i współdziałania w grupie. Z większym entuzjazmem przystępują też do opisu wykonanych prac na podstawie tekstu lektury, bo są one owocem ich wspólnej pracy. Już dzisiaj wiemy, że w przyszłym roku szkolnym na pewno będziemy korzystać z Lego Education- to wspaniała i przyjemna nauka poprzez zabawę!

                                                                        

          Termometry  lekcjach fizyki

          Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości, możemy na fizyce korzystać z nowoczesnych termometrów elektronicznych. 

           

             

           

           

          KWIECIEŃ 2023

          Puzzle 3D na lekcjach matematyki

          Na lekcjach matematyki klasa V utrwala poznane wzory na pola figur, układając puzzle. Puzzle, wykorzystane podczas lekcji, zostały zaprojektowane w programie Tinkercad i wydrukowane na drukarce 3D, dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.

           

               

           

           

           

          Robot Photon na lekcjach języka angielskiego

          Dzięki nabytemu przez naszą szkołę w programie "Laboratoria Przyszłości" robotowi Photonowi uczniowie klasy szóstej mogli w praktyce poznać jego niesamowite umiejętności. Photon towarzyszył nam w lekcji języka angielskiego, oprócz rozwijania znajomości języka obcego poznawaliśmy także tajniki programowania.

             

           

          MARZEC 2023

          Liczba Pi

          Podczas Dnia Liczby Pi klasa VI wykorzystała długopisy 3D, pozyskane w ramach #LaboratoriaPrzyszłości. Na matematyce powstały piękne pisanki w kształcie liczby Pi 

           

           

           

          Konstruujemy konia trojańskiego i cyklopa Polifema

          Przygody Odyseusza zainspirowały piątoklasistów do wykorzystania na lekcji języka polskiego  zestawu Lego Education SPIKE, aby stworzyć wybraną postać związaną z omawianym na zajęciach utworem. Trzy grupy, wykorzystując swoją wyobraźnię i możliwości zestawu, stworzyły projekty cyklopów i konia trojańskiego. Kolejne zadanie polegało na zredagowaniu opisu stworzonego dzieła, popisując się tym razem umiejętnościami stylistycznymi. Dobra zabawa, umiejętność współpracy w grupie i zadanie redakcyjne – to świetny sposób na nieco inną lekcje języka polskiego. 

            

            

           

          LUTY 2023

          Konstruktorzy pojazdów

          Młodzi konstruktorzy tworzyli pojazdy z Klocków LEGO zakupionych w ramach programu Laboratorium Przyszłości. Najpierw był czas na budowanie pojazdów wg instrukcji, a następnie na tworzenie autorskich projektów.

              

             

           

           

          Przygotowania do WALENTYNEK z długospisami 3D

          Wiemy jak działa Długopis 3D. Teoria też jest ważna. Wygląda jak długopis, w działaniu przypomina troszkę pistolet z klejem na gorąco.  Zamiast wkładów znajduje się filament. Filament podgrzewany jest do odpowiedniej temperatury (wysokość temperatury jest zależna od rodzaju filamentu, który jest wykorzystywany w danym długopisie). A my próbujemy w ramach zajęć świetlicowych przygotować niespodzianki na Walentynki

           

           

          Photon uczy języka angielskiego

          Uczniowie klasy piątej aktywnie korzystali z pomocy dydaktycznych pochodzących z programu Laboratoria Przyszłości podczas zajęć języka angielskiego. Uczniowie po rozmieszczeniu odpowiednich komponentów na planszy tworzyli zdania dotyczące pytania o kierunek i wskazywania drogi w języku angielskim. Następnie przy użyciu robota Photona należało udać się do odpowiedniego miejsca wskazanego na planszy. 

                        

          •  
          • Poznajemy tajemnice układu oddechowego

          Czy układ oddechowy może być ciekawy i atrakcyjny? Okazuje się, że jak najbardziej. Przekonali  się o tym uczniowie klasy IV, którzy na lekcji przyrody omawiali zagadnienie związane z funkcjonowaniem układu i jego rolą w życiu człowieka. Dzięki wykorzystaniu długopisów 3D czwartoklasiści wykonali schemat płuc. Mogli w ten sposób przybliżyć sobie ich kształt i wyobrazić budowę. Lekcja z pewnością należała do udanych, a dzięki zastosowaniu lubianych  pomocy edukacyjnych zostanie na długo w pamięci.

           

            

            

          STYCZEŃ 2023

          Długopisy 3D na zajęciach w ramach świetlicy

          Te niewielkie, łatwe w użyciu narzędzia o sporym potencjale edukacyjnym dały szansę uczniom z klas I-III na stworzenie zimowych symboli.

             

           

          Tańczące drobinki

          Dzięki materiałom pozyskanym w ramach Laboratoriów Przyszłości, kolejny raz urozmaiciliśmy ciekawymi doświadczeniami lekcje fizyki w klasach VIII. Tym razem „Tańczące drobinki” zawładnęły lekcją. Podczas zajęć sprawdzaliśmy m.in. jak zachowują się różne naelektryzowane ciała (kulki styropianu, kawałki chusteczki, folii aluminiowej, itp.) w zależności od odległości i prędkości ich elektryzowania.

           

              

           

           

          Druk 3D

          Pierwsze koty za płoty z drukarką Banach 3D.

           

          Czytamy instrukcje

          Uczniowie z kółka rozwijającego zainteresowania  próbowali odpowiedzieć na pytanie:

          "Czy instrukcje mogą ułatwić czy utrudnić obsługę urządzenia?"

           

               

           

           

          GRUDZIEŃ 2022

          Dzięki nabytemu przez naszą szkołę w programie "Laboratoria Przyszłości" robotowi Photon uczniowie klasy szóstej mogli w praktyce poznać jego niesamowite umiejętności. Photon towarzyszył nam w lekcji języka angielskiego, oprócz rozwijania znajomości języka obcego poznawaliśmy także tajniki programowania. 

                                 

           

          Technika GREEN SCREEN w praktyce

          Kolejny raz stworzyliśmy ministudio - tym razem filmowe - stosując technikę green screen. Tym razem nagraliśmy życzenia świąteczne 😊

           

           

           

          LISTOPAD 2022

           

          DŁUGOPISY 3D na lekcjach historii

          Na lekcji historii uczniowie klasy VI korzystając z zasobów programu Laboratoria Przyszłości, a mianowicie z Długopisów 3D, mieli możliwość wykonać symbole patriotyczne. Jest to bardzo atrakcyjna metoda pracy, która kształci precyzję, dokładność, rozwija kreatywność i wykazuje zaangażowanie w wykonywanie zadania. Lekcja z użyciem Długopisów 3D sprawiła uczniom zapewne wiele przyjemności i satysfakcji, mieli bowiem szansę wykazania się twórczością oraz postawą patriotyczną.

           

                

           

          Długopisy 3D na zajęciach bibliotecznych

          Aktyw biblioteczny – wolontariusze z klasy VI posługując się Długopisami 3D wykonali Emotki Życzliwości i przekazali je w Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień Pani dyrektor, pracownikom szkoły oraz każdej klasie. Życzymy wszystkim życzliwości każdego dnia i pamiętajmy, że „małe radości i drobne gesty życzliwości, są najpiękniejszymi iskierkami naszej codzienności” - nie tylko od święta.

             

              

           

           

          Modele maszyn na lekcjcach techniki

          Uczniowie klasy 6a podczas lekcji techniki wykonywali modele maszyn z zestawów LEGO Education BricQ Motion Prime pozyskanych w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

             

             

           

          Rekwizyty Tolkienowskich bohaterów

          Czapka  i różdżka Gandalfa, pióra orłów, pajęczyny pająków, harfa czy magiczny pierścień Billba Bagginsa - to tylko niektóre z rekwizytów, jakie wyszły spod rąk szóstoklasistów.  Do ich stworzenia wykorzystali długopisy 3D, które znalazły się wśród narzędzi otrzymanych w ramach programu LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI. Omawianie na lekcji języka polskiego powieści „ Hobbit, czyli tam i z powrotem” stało się okazją do wykonania rekwizytów, które mogą kojarzyć się z bohaterami występującymi w lekturze. Z pewnością zabawa z długopisami uatrakcyjniła codzienną lekcję języka polskiego, w którą zaangażowani byli wszyscy uczniowie.

           

               

                 

           

           

          PAŹDZIERNIK 2022r.

                                               Laboratoria Przyszłości na fizyce
          Na jednej z ostatnich lekcji fizyki w klasie 8 wykorzystaliśmy zestaw, który otrzymaliśmy w ramach Laboratoriów Przyszłości. Zlewki, pipeta i nowoczesne termometry, oraz oczywiście precyzyjnie zrobione karty do doświadczenia, ułatwiły nam przeprowadzenie badania wpływu parowania na proces stygnięcia cieczy. 

                                       

                                                                                        

           

                                                                          Studio fotograficzne

          Przy obchodach tegorocznego Dnia Patrona w naszej szkole, stworzyliśmy ministudio fotograficzne, stosując technikę green screen. Uczniowie klas IV – VIII wcielili się w postacie z utworów Kornela Makuszyńskiego.  Będą mieli dzięki temu fotograficzne pamiątki z tego święta😊.

           

           

                    

           

           

             

           

           

          Lekcja języka polskiego z klockami Lego Education SPIKE™

          Dzięki klockom do samodzielnej konstrukcji Lego Education Spike z powodzeniem można zaangażować dzieci w zajęcia lekcyjne. Klocki umożliwiają im krytyczne myślenie, rozwiązywanie złożonych problemów i nabywanie kompetencji przyszłości przez zabawę.

          Na lekcji języka polskiego czwartoklasiści po lekturze „Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy, konstruowali magiczne przedmioty, które z pewnością znalazłyby zastosowanie w niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa. Pomysłowość uczniów, bogata wyobraźnia i zasoby klocków zaowocowały różnorodnymi wynalazkami, które znalazły się na specjalnie przygotowanej wystawce.

           

              

             

           

           

           

          WRZESIEŃ 2022r.

           

          Praca z długopisem 3D

          Zaznajamianie uczniów z technologiami jest niezbędne i wynika z szybkiego rozpowszechnienia techniki we wszystkich dziedzinach współczesnego życia. Stosowanie druku 3D ma znaczące korzyści edukacyjne, rozwijające tak potrzebne na rynku pracy kompetencje przyszłości.

          Ma duże znaczenie poznawcze i wychowawcze. Praca z długopisami 3D wspomaga aktywność motoryczną – odgrywa ogromną rolę w ćwiczeniu sprawności ręki, rozwija umiejętność chwytu pisarskiego, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, a także koordynacji tych czynności przy pomocy wzroku.

          Dodatkowo rozwijamy  sferę intelektualną i emocjonalną uczniów, gdy oprócz naśladowania czynności wykonywanych przez nauczyciela, uczniowie twórczo podchodzą do problemu, a nauczyciel zastosował postawę inspiratora ich działań.

               

                         

           

           

          Laboratoria Przyszłości - Lego Education SPIKE™ Prime

          W ramach „Laboratoriów przyszłości” nasza szkoła zakupiła następujące zestawy LEGO® Education:

             

            Uczestnicy Kółka Informatycznego jako pierwsi w szkole rozpoczęli naukę przez zabawę z zestawami Lego Education SPIKE™ Prime. Ze sprzętu we wrześniu korzystają także uczniowie podczas zajęć lekcyjnych z Informatyki oraz dzieci z klas I-III.

          LEGO® Education SPIKE™ Prime łączy kolorowe elementy konstrukcyjne LEGO, łatwy w obsłudze sprzęt oraz intuicyjne środowisko kodowania typu przeciągnij i upuść oparte na języku Scratch. To najlepsze narzędzia do nauki przedmiotów STEAM. To doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w ciekawą zabawę.  Zabawa jest okazją do nauki, rozwijania umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności. Uczniowie mogą spróbować swoich sił w łatwych projektach wstępnych lub wykorzystać nieograniczone możliwości projektowe zestawu SPIKE Prime, który pomoże im przyswoić kluczowe zagadnienia STEAM i umiejętności potrzebne do tworzenia innowacji w XXI wieku.

              

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie
      • tel/faks 67 255 15 21 tel.: 781 052 491
      • Boruszyn 25 64-710 Połajewo Poland
  • Nasze media społecznościowe