• Święto Chrztu Polski

• Akcja  #Wywieś Flagę

"Ojczyzna: wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam,
            by stanowić o wspólnym dobru i mową własną jak sztandar wyśpiewać dzieje.
            Śpiew dziejów spełniają czyny zbudowane na opokach woli”
                                                                                                            Karol Wojtyła
            14 IV obchodzimy Święto Chrztu Polski. Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski ustawą z 22 II 2019 r.
            W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie Chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
            Zapraszamy do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi.
            Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu.

• „Odkrywamy świat lektur”- projekt przedmiotowy z języka polskiego

• „Powiedz mi, to zapomnę.

Naucz mnie, to może zapamiętam.

Zaangażuj mnie, to się nauczę”.

B. Franklin

Praca metodą projektu ma na celu zaangażowanie uczniów, aby nauka nie była dla nich  utrapieniem, a fascynującą, niezwykłą podróżą po zakamarkach danego zagadnienia.

Podczas twórczych działań ze szkolnymi lekturami w roli głównej, uczniowie zdobywają wiedzę, doskonalą umiejętności z podstawy programowej, ale także rozwijają kreatywność, umiejętność pracy w zespole, samodyscyplinę i planowanie poszczególnych etapów pracy.

Uczniowie klas siódmych tworzyli w wyznaczonych zespołach gry dydaktyczne na motywach lektury Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”. Dbając o szatę graficzną, reguły gier, a także pytania sprawdzające znajomość książki, siódmoklasiści zaprojektowali planszówki, które umożliwiły im kolejne spotkanie ze Skawińskim. Zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy na forum klasy, a następnie nastąpiła pomiędzy nimi wymiana stworzonych gier.

Z kolei uczniowie klasy 4 zainspirowani lekturą książki „Kajko i Kokosz. Szkoła Latania” wcielili się w rolę rysowników komiksowych i stworzyli własne prace plastyczne, wymyślając kolejne fascynujące przygody bohaterów. Te zajęcia poprzedzone zostały lekcją dotyczącą historii komiksu, zasad ich tworzenia oraz prezentacją autorów najsłynniejszych historyjek obrazkowych. Ich zadaniem było także stworzenie słownika komiksowego, w którym znalazły  się takie hasła jak: plansza, kadr czy okno dialogowe.Uczniowie tworząc swoje prace, a następnie przedstawiając je przed zespołem klasowym, prezentowali   zdobytą na zajęciach wiedzę.

To umożliwiło z powodzeniem utrwalenie wiedzy o bohaterach, cechach gatunkowych komiksu, a także sposobach wyrażania różnych treści w historiach obrazkowych.

Uczniowie klasy V z kolei mieli możliwość sprawdzenia znajomości lektury “ Tajemniczy ogród” dzięki grze planszowej. Pracując w małych zespołach, odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania, pokonując kolejne pola prowadzące do mety. Po drodze, jak przystało na prawdziwych ogrodników, zbierali narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie.

Wszystkie podjęte w czasie realizacji projektu zadania z pewnością były odskocznią od dotychczasowych zajęć, na których realizowano zagadnienia dotyczące lektur obowiązkowych. Taka forma, choć może bardziej twórcza i pracochłonna jest świetnym pomysłem  do zapamiętania najważniejszych zagadnień, a przy tym okazją do wspólnej zabawy.

S.G.; W.M.

• Wielkanocny konkurs rozstrzygnięty!

• Wielkanoc zbliża się już wielkimi krokami. Z tej okazji Gminny Dom Kultury w Połajewie , jak co roku, zorganizował konkurs na wielkanocną ozdobę. Przyłączyli się także do niego zdolni artyści z naszej szkoły. Jak się okazało z powodzeniem! Wśród 36 kolorowych pisanek i 12 palm doceniono te, które wyszły spod rąk naszych uczniów. Wśród laureatów z naszej szkoły znaleźli się:

W kategorii klas I-IV

Zofia Molska – II miejsce

Aleksander Sołtysiak – III miejsce

Marta Jur - wyróżnienie

W kategorii klas V-VIII

Julia Sołtysiak – I miejsce

Aleksander Stochaj i Hanna Wardęga- III miejsce

Wszyscy uczniowie wykonali piękne pisanki, które z pewnością byłyby wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu. Dziękujemy każdemu, kto zaangażował się w wykonanie swojej pracy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W.M.

• Z królową nauk za pan brat!

• Nie da się ukryć, że matematyka to przedmiot, który wielu uczniom spędza sen z powiek. Boimy się jej, bo dla wielu to nie lada wyzwanie.  Jak się jednak okazuje, są i tacy, dla których nie stanowi ona większych problemów. Uczeń klasy VIIb- Oliwier Stachowiak zajął III miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla uczniów klas VII. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów .

• Jump Arena była nasza!

• Na ten wyjazd uczniowie klas IV-V czekali z utęsknieniem. Nic więc dziwnego, że reakcja na tę wiadomość mogła być tylko jedna! Radość, podekscytowanie, ciekawość – takie uczucia towarzyszyły uczestnikom wyprawy do Parku Trampolin Jump Arena w Poznaniu. Po profesjonalnej rozgrzewce pod czujnym okiem instruktora przyszedł wreszcie czas na skoki, zwroty, fikołki i inne akrobacje. Możliwości spożytkowania energii było mnóstwo. Dmuchane zjeżdżalnie, baseny z gąbkami, trampoliny czy dżungla to tylko niektóre z atrakcji, z jakich mogliśmy skorzystać. Piątkowy wyjazd to świetna okazja na integrację zespołów klasowych, możliwość aktywnego spędzenia czasu wśród rówieśników i nietuzinkowy sposób na aktywność fizyczną połączoną z dobrą rozrywką i zabawą, której z pewnością nie brakowało.