• W rytmach makareny, belgijki i nie tylko...

          • Andrzejki to czas dobrej zabawy, ciekawych wróżb i często spotkań ze znajomymi.

            Tej tradycji nie mogło zabraknąć również w murach naszej szkoły, zatem uczniowie klasy VII przy współpracy kolegów i koleżanek, zorganizowali 29 listopada dyskotekę andrzejkową dla uczniów naszej szkoły. Przy dźwiękach ulubionych piosenek, magicznej iluminacji świetlnej, wszyscy doskonale się bawili. Pomysłowość uczestników imprezy, zaowocowała także wspólnym odtańczeniem żywiołowej belgijki, makareny oraz chocolaty. Z dużym zaciekawieniem i entuzjazmem zaangażowali się wszyscy w wróżby i przepowiednie andrzejkowe, a wytchnienie można było choć na chwilę znaleźć w klimatycznej kawiarence w blasku palących się lampionów. Dyskoteka,  która odbyła się w wigilię św. Andrzeja, była dla nas pełna wrażeń i niezapomnianych chwil.

             

          • Wycieczka dzieci z klas I-III: Poznań

          • 24 listopada uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Poznania, gdzie odwiedzili wyjątkowe miejsca: Poznańską Palmiarnię, Rogalowe Muzeum i stadion sportowy na ulicy Bułgarskiej.

            Wizyta w  palmiarni przybliżyła  dzieciom wiedzę przyrodniczą poprzez bezpośrednią obserwację.  Zwiedzając poszczególne pawilony spotykały różne formy flory i fauny. Poza egzotycznymi roślinami widziały także akwaria z wielkimi żółwiami, papugi, terraria z gadami oraz ryby w oczkach wodnych i akwariach. W ciepłych i wilgotnych pawilonach podziwiały rośliny tropikalne o efektownych liściach i pnączach, bananowce, paprocie, palmy, daktylowce, wiele gatunków kaktusów oraz inne niezwyłe rośliny.

            W Rogalowym Muzeum odbyły się warsztaty, gdzie usłyszeliśmy legendy o powstaniu rogali świętomarcińskich, zapoznaliśmy się z ich recepturą oraz samodzielnie je wykonaliśmy. Rogalowy Mistrz zapoznał nas z gwarą poznańską. Każdy z uczniów otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika oraz mógł skosztować przygotowane słodkości.

            Następną atrakcją dla młodych uczestników wycieczki była wizyta w wyjątkowym miejscu przy ulicy Bułgarskiej.  Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy stadion, gdzie trenuje i rozgrywa mecze drużyna Lecha Poznań. Podczas zwiedzenia uczniowie mogli dotrzeć do miejsc, do których podczas meczu nikt z widzów nie ma dostępu (np. szatnię, poziom murawy z ławki rezerwowych, lożę prezydencką).

            To była bogata w wydarzenia wyprawa, jednak poziom zadowolenia uczestników oraz niezwykłe doświadczenia dały jeszcze więcej korzyści niż możemy sobie wyobrazić.

          • Robię to, co kocham, co sprawia mi radość...

          • „Jeśli twoja aktywność inspiruje innych,
            by więcej marzyć, więcej się uczyć, więcej
            działać i stawać się kimś więcej, to jesteś
            liderem”. 

            John Qulincy Adams

                        Takim liderem i człowiekiem z niejedną życiową pasją był gość, który podzielił się z nami swoimi zainteresowaniami. Pieczenie ciast, muzyka, śpiew, zabawa w teatr, a nawet kiedyś pisanie wierszy - to tylko niektóre z hobby Pani Moniki Pankowskiej – Mazur, która przyjęła nasze zaproszenie na spotkanie w ramach realizacji innowacji " Z miłości do pasji". Właśnie świat słodkich wypieków jest tą dziedziną, której poświęca ostatnio najwięcej czasu. Artystyczne torty, smakowite ciasta, babeczki, drożdżówki i desery to zaledwie namiastka tego, co wychodzi spod rąk naszej Mistrzyni. Niejednokrotnie mieliśmy okazję próbować słodkości, które zawsze z chęcią i ogromnym zaangażowaniem przygotowywała dla naszej społeczności. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, w jaki sposób cukiernicze zainteresowania rodziły się w głowie siedmioletniej już  dziewczynki, która podpatrując swoją mamę, próbowała ją naśladować. Dziś, jak mówi sama Pani Monika, każdą recepturę lubi urozmaicić o własny dodatek, coś co doda wypiekowi niezwykłego charakteru i wyglądu. Oczywiście świeżutkie, pachnące drożdżówki przyniesione przez naszego Gościa były tego dowodem. Ogromną niespodzianką dla uczniów było zaprezentowanie bajki „ Kot w butach”. Dziękujemy naszemu gościowi za czas poświęcony na spotkanie z nami, podzielenie się swoim doświadczeniem i zachęcenie do odkrywania i realizowania swoich pasji. Każde przedsięwzięcie, które jest udziałem pani Moniki, okraszone jest sporą dawką ogromnego serca, bo jak twierdzi nasz Gość: „ W to, co robimy, powinniśmy wkładać swoje serce, a wtedy będziemy czerpać radość i satysfakcję”. Pozostaje nam życzyć Pani Monice kolejnych pomysłów na rozwijanie ukochanych pasji, niespożytej energii, a także radości płynącej z robienia tego, co się lubi i kocha.

          • Misiowe opowieści

          •          Uczennice klasy V wraz z panią dyrektor i bibliotekarkami udały się do przedszkola "Baśniowa kraina" w Boruszynie, by uczcić  jeszcze dzisiaj Święto Przyjaciela - Pluszowego Misia. Przedszkolaki czekały z niecierpliwością na „Misiowe opowieści”. Wolontariuszki z pasją przeczytały książeczkę „Leśna szkoła Puchatka. Pogoda”, przy której dzieci nauczyły się miło spędzać czas wraz z Puchatkiem i innymi przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu - wiosną, latem, jesienią i zimą. Pani dyrektor natomiast rozpoczęła czytanie opowieści o niezwykłym misiu zwanym Paddington. Był to mały niedźwiadek o wielkim sercu, wielbicielu marmolady, dobrych manier i przygód. Pani dyrektor wplatała w czytanie różne intonacje głosowe, co sprawiało, że dzieci były pełne entuzjazmu i zachwytu, a w oczach wielu z nich pojawiały się iskierki ciekawości. Po emocjonujących opowieściach przyszedł czas na sesję zdjęciową z misiami. To był dzień, który dzieci z pewnością zapamiętają na długo, a misie stały się nieodłącznymi bohaterami ich dziecięcych wspomnień. Takie chwile pozostają w pamięci, tworząc piękne wspomnienia o literackim świecie misiowych przygód.

          • Spotkanie ze sztuką

          • „ Mocium panie”, „ niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”- któż nie zna tych słów pochodzących z komedii Aleksandra Fredry „ Zemsta”? Impulsywny Cześnik, flegmatyczny i przebiegły Rejent Milczek czy zabawny Papkin – to bohaterowie, z którymi mogliśmy spotkać się podczas przedstawienia, które odbyło się w Auli Artis w Poznaniu. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Sztuk Użytkowych, które mieści się w samym sercu Poznania, w Zamku Królewskim ulokowanym na wzgórzu. Taras widokowy w zamkowej wieży prezentuje przepiękny widok na dachy i ulice miasta. Wewnątrz zamku, na prawie 1500 m² pokazana jest stała wystawa Muzeum Sztuk Użytkowych – jedynego takiego muzeum w Polsce. Wtorkowa wycieczka zorganizowana wspólnie z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Młynkowie to nie tylko okazja do  spotkania ze sztuką, ale także integracja młodzieży obu placówek.

          • Google VR i AI - udział w warsztatach

          • 27 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości. Zajęcia odbyły się w ramach akcji mającej na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród nauczycieli i uczniów   Wyszkoleni edukatorzy przeprowadzili wyjątkowe warsztaty, w czasie których dowiedzieliśmy się, czym jest sztuczna inteligencja i jak wykorzystać ją w przyszłości. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ta część spotkania, która poświęcona była urządzeniu Google VR przenoszącemu nas do wirtualnej rzeczywistości. To kolejne doświadczenie, które wprowadza w świat edukacji przyszłości. Należy tylko pamiętać, aby z tego dobrodziejstwa korzystać z w sposób odpowiedzialny i etyczny.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie
      • tel/faks 67 255 15 21 tel.: 781 052 491
      • Boruszyn 25 64-710 Połajewo Poland
  • Nasze media społecznościowe