• Dzień Chłopaka

• Na ten dzień czekali wszyscy chłopcy. Dzień Chłopaka to święto, które wywołuje podekscytowanie zarówno tych świętujących, jak i tych, którzy przygotowują mnóstwo niespodzianek, aby męska część szkolnej społeczności czuła się wyjątkowo. Z tej właśnie okazji odbył się apel, na który zaproszeni zostali wszyscy chłopcy. Dziewczęta zaprezentowały krótką historię wprowadzenia tego dnia do kalendarza, dowiedzieliśmy się także, kiedy jest on obchodzony w innych krajach. Uwieńczeniem spotkania był quiz. Co to są tipsy, zalotka, fluid czy cellulit. Czym różni się manicure od pedicure – to pytania, nad którymi głowili się nasi koledzy. Nie zabrakło słodkiego upominku i gromkiego „ Sto lat” zaśpiewanego przez żeńską część społeczności szkolnej. W każdej klasie tego dnia odbyły się uczty, na których królowała pizza i inne słodkości. Wszystkiego najlepszego Drodzy Chłopcy!

W.M.

• Wybory do Samorządu Szkolnego

• 29 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Szkolnego. Wszyscy uprawnieni do głosowania uczniowie, zachowując wszelkie zasady wyborcze, mogli dokonać wyboru osoby, która w tym roku pełnić będzie zaszczytną funkcję przewodniczącego. Największym zaufaniem obdarzony został uczeń klasy VIIIb – Hubert Pankowski, a jego zastępczynią Natalia Jakubik z klasy VIIIa. Zwycięzcom gratulujemy, a do współpracy zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły.

W.M.

• Laboratoria Przyszłości - LEGO

• Galeria Laboratoria Przyszłości - LEGO

Lego Education SPIKE™ Prime

W ramach „Laboratoriów przyszłości” nasza szkoła zakupiła zestawy LEGO® Education.  Uczestnicy Kółka Informatycznego jako pierwsi w szkole rozpoczęli naukę przez zabawę z zestawami Lego Education SPIKE™ Prime. Ze sprzętu we wrześniu korzystają także uczniowie podczas zajęć lekcyjnych z Informatyki.

LEGO® Education SPIKE™ Prime łączy kolorowe elementy konstrukcyjne LEGO, łatwy w obsłudze sprzęt oraz intuicyjne środowisko kodowania typu przeciągnij i upuść oparte na języku Scratch. To najlepsze narzędzia do nauki przedmiotów STEAM. To doskonały sposób na zaangażowanie uczniów w ciekawą zabawę.  Zabawa jest okazją do nauki, rozwijania umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności. Uczniowie mogą spróbować swoich sił w łatwych projektach wstępnych lub wykorzystać nieograniczone możliwości projektowe zestawu SPIKE Prime, który pomoże im przyswoić kluczowe zagadnienia STEAM i umiejętności potrzebne do tworzenia innowacji w XXI wieku.

• Laboratoria Przyszłości - długopisy 3D

• Galeria Laboratoria Przyszłości

Praca z długopisem 3D

Zaznajamianie uczniów z technologiami jest niezbędne i wynika z szybkiego rozpowszechnienia techniki we wszystkich dziedzinach współczesnego życia. Stosowanie druku 3D ma znaczące korzyści edukacyjne, rozwijające tak potrzebne na rynku pracy kompetencje przyszłości.

Ma duże znaczenie poznawcze i wychowawcze. Praca z długopisami 3D wspomaga aktywność motoryczną – odgrywa ogromną rolę w ćwiczeniu sprawności ręki, rozwija umiejętność chwytu pisarskiego, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców, a także koordynacji tych czynności przy pomocy wzroku.

Dodatkowo rozwijamy  sferę intelektualną i emocjonalną uczniów, gdy oprócz naśladowania czynności wykonywanych przez nauczyciela, uczniowie twórczo podchodzą do problemu, a nauczyciel zastosował postawę inspiratora ich działań.

• Twierdzą był im każdy próg

• „Nic z dziejów narodu, co miało miejsce, wymazać się nie da”

Kardynał Stefan Wyszyński

19 września 2022 r. uczniowie klas VIII naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do kina Światowid w Czarnkowie na premierę filmu „Orlęta. Grodno ʼ39”. Była to doskonała okazja, by przybliżyć młodym ludziom temat Orląt grodzieńskich i obrony przed sowieckim najeźdźcą w 1939. Przed projekcją filmu, uczniowie dodatkowo obejrzeli wideo – lekcję, która przybliżała historię granic przed wybuchem II wojny światowej, tematykę agresji Niemiec w dniu 1 września 1939 roku oraz sowiecką agresję na Polskę 17 września 1939 roku. Film opowiada historię dwunastoletniego chłopca Leona, który jest uczestnikiem i świadkiem obrony Grodna we wrześniu 1939 r. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego 1 września zamiast uśmiechniętych twarzy profesorów witają ich bomby z niemieckich samolotów. Dla Leosia i tysięcy polskich dzieci rozpoczynająca się wojna stała się szkołą przyspieszonego dojrzewania i wielkiego heroizmu.Była to niezapomniana lekcja historii w kinie, gdzie młodzież w skupieniu przeżyła ten seans. Uczniowie z wielkim wzruszeniem rozmawiali o swoich wrażeniach podczas zajęć historii i języka polskiego, a rozmowy te pokazały, jak głęboko przeżyli to, co zobaczyli na ekranie. Z całą pewnością ich wiedza na ten temat pozostanie z nimi. Minister Edukacji i Nauki objął patronatem akcję edukacyjną „Orlęta. Grodno ‘39” promującą i popularyzującą najnowszą filmową produkcję Telewizji Polskiej oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych pod tym samym tytułem.

• SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2022 „WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”

•

W środę 21 września tradycyjnie już nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata – Polska 2022.Uczniowie ze swoimi wychowawcami, zaopatrzeni w gumowe rękawice i odpowiednie worki, wyruszyli, aby posprzątać okolice szkoły i terenu wsi Boruszyn i Krosin. Celem głównym szkolnej akcji było ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Akcja miała również pokazać dzieciom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska jest głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Wszyscy przystąpili do sprzątania z wielkim przejęciem i zaangażowaniem, co wyraźnie widać na pamiątkowych zdjęciach z ekologicznego przedsięwzięcia.

S.G.