• Żywa lekcja historii – spotkanie z przewodniczącym Towarzystwa Miłośników Historii

          •  

            Dla uczniów klas VIII zorganizowaliśmy w naszej szkole spotkanie z Panem Piotrem Szlangą, pasjonatem, osobą posiadającą olbrzymią wiedzę o historii Polski, szczególnie w czasach PRL.Pan Piotr Szlanga jest przewodniczącym Towarzystwa Miłośników Historii Czarnkowa. W swojej kolekcji posiada piękne obrazy miasta Czarnkowa, które malował w swoim wolnym czasie i również mieliśmy okazję je podziwiać. Pan Piotr opowiedział uczniom wiele ciekawostek związanych z okresem Polski Ludowej. Opowiedział o życiu codziennym, kulturze, polityce oraz trudnych wydarzeniach, takich jak stan wojenny czy protesty robotnicze. Jego pasja do historii była widoczna w każdym słowie, które wypowiadał. Jest wspaniałym mówcą. Przekazywał wiedzę w sposób bardzo zrozumiały i przystępny dla uczniów, a jednocześnie potrafił zainteresować młodszych słuchaczy tematem, który może wydawać się skomplikowany. Uczniowie byli zachwyceni i podziękowali zaproszonemu gościowi za poświęcony czas oraz dzielenie się swoją wiedzą. Dla wielu z nich było to ważne doświadczenie, które zainspirowało ich do dalszego poznawania historii Polski i rozwijania swojej wiedzy na temat przeszłości kraju.Takie spotkania z pasjonatami historii są niezwykle cenne dla edukacji dzieci i młodzieży. Pozwalają one na rozwijanie zainteresowań oraz budowanie świadomości historycznej, co ma ogromne znaczenie w procesie kształtowania tożsamości narodowej. Młodsze pokolenia mają szansę poznać historię kraju nie tylko z podręczników, ale także z perspektywy ludzi, którzy ją poznali na własne oczy. Dziękujemy Panu Piotrowi za poświęcony czas oraz za cenne przekazywane informacje i pokaz swoich wspaniałych obrazów.

          • Śniadaniowa niespodzianka

          • Kolejna niespodzianka przygotowana przez Pana Roberta Molskiego… Były już rogale, piernik i drożdżówki. Czym tym razem nas zaskoczył?  Drożdże, mąka, odrobina  cukru, olej, pieczarki i dużo sera. To oczywiście uproszczony przepis na pizzę. Tak, dziś na dużej przerwie królowała pizza! Tradycyjne kanapki zastąpione zostały sporym kawałkiem puszystego ciasta.  Każdy mógł liczyć na dokładkę. Bardzo dziękujemy Panu Robertowi za miłą , smaczną atrakcję.

          • Święty Jan Paweł II

          • 18 maja to świetna okazja, aby przybliżyć uczniom naszej szkoły postać Papieża Polaka - Świętego Jana Pawła II.

            Podczas lekcji religii uczniowie nie tylko poznawali biografię Świętego Jana Pawła II, ale również Jego poezje. Wykonali piękne prace plastyczne, które wzięły udział w gminnym konkursie. Podczas lekcji czytali również fragmenty książki pt. „Chłopiec z Wadowic”. Rozwiązywali również testy i quiz sprawdzając swoją wiedzę o Świętym…

            Upamiętnili ten dzień składając kwiaty i zapalając znicze przy pamiątkowej tablicy na terenie naszej szkoły.

          • Konkurs matematyczny dla klas II-III

          • Dnia 12.05.23 w Szkole Podstawowej im.  Arkadego Fiedlera w Połajewie odbył się Gminny Konkurs Matematyczny klas II-III. Do konkursu przystąpiło 24 najlepszych matematyków z gminy Połajewo. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IIa: Michalina Mazur, Józefina Rajek, Stanisław Budner, Stanisław Pawlęty  i z klasy IIIa: Daria Drob, Gabriela Pertek, Krzysztof Pankowski, Julian Suma.

            Uczniowie w czasie 45 minut zmagali się z rozwiązaniem testu matematycznego.

            Mistrzami matematyki w kategorii klas drugich okazali się:

            • Michalina Mazur I miejsce,
            • Józefina Rajek II miejsce,
            • Stanisław Budner III miejsce.

            W kategorii klas trzecich mistrzami matematyki okazali się:

            • Julian Surma II miejsce
            • Gabriela Pertek wyróżnienie

            Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą matematyczną. Jesteśmy z nich bardzo dumni i życzymy im  dalszych sukcesów!

          • Młodzi recytatorzy o urokach ziemi ojczystej

          •  Za oknami jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku- maj. Miesiąc, który zachwyca nas soczystością zielonej trawy, żółcią mleczy i pojawiających się na drzewach pąków. To właśnie teraz zachwycamy się śpiewem ptaków wijących swoje gniazda, widokiem kolorowych tulipanów dumnie wznoszących swoje kielichy. To właśnie jest nasza Ojczyzna, nasz kraj. O jej pięknie opowiedzieli młodzi mistrzowie słowa, którzy wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „ Uroki ojczystej ziemi w żywym słowie żyjące” organiowanym przez naszą szkołę. Do udziału w nim zaprosiliśmy zaprzyjaźnione szkoły z terenu naszej gminy. Do pracy w komisji oceniającej popisy młodych recytatorów zaprosiliśmy: Panią Annę Nowicką – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole, Panią Elżbietę Nowak – emerytowaną nauczycielkę, byłą dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie oraz pana Adama Szymańskiego – pracownika Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole.

            Po wysłuchaniu wszystkich występów jury przyznało następujące nagrody:

            Kategoria klasy I-III

            I miejsce – Gabriela Pertek – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

            II miejsce – Filip Wesołowski – Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

            III miejsce – Karol Kopaniarz – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

            Wyróżnienie – Agata Sobczyńska - Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

             

            Kategoria klasy IV-VI

            I miejsce – Antonina Sobkowiak - Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

            II miejsce – Jakub Frąckowiak - - Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

            III miejsce – Julia Lewandowska - Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

            Wyróżnienie – Julia Dukat - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Młynkowie

             

            Kategoria klasy VII-VIII

            I miejsce- Bruno Lewandowski - Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

            II miejsce – Katarzyna Urban - Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Połajewie

            III miejsce – Hubert Pankowski - Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

            Wyróżnienie – Monika Wojda- Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie

            Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Dziękujemy również pozostałym uczestnikom konkursowych zmagań. Jak podkreśliła przewodnicząca jury – Pani Anna Nowicka - każdy, kto odważył się tego dnia stanąć na naszej małej scenie i przedstawić wybrany przez siebie utwór - jest wygrany.   Gminny Konkurs Recytatorski organizowany przez naszą szkołę przeszedł już do historii, ale bez wątpienia była to niebywała uczta dla ducha. W uszach długo jeszcze brzmieć będą słowa opiewające piękno naszej ojczyzny, które usłyszeliśmy z ust uzdolnionych, młodych ludzi, którzy potrafili wzruszyć, wprawić w zachwyt i rozbawić. Dziękujemy!

          • Wspólne majowe świętowanie

          •  

             

            W słoneczną środę 3 maja w połajewskim amfiteatrze odbyły się gminne obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W  części artystycznej wystąpili młodzi artyści z naszej gminy, którzy przygotowali na ten wyjątkowy dzień piękne utwory wokalne, tańce w biało-czerwonych barwach oraz recytacje patriotycznych wierszy. Trzeciomajową uroczystość uświetnili swoimi występami także uczniowie z naszej szkoły, prezentując piosenki o pięknie naszej ojczyzny czy tańce z pomponami.

            Wspólnie spędzony czas był okazją do przypomnienia ważnych dla Polski wydarzeń historycznych, a dla młodego pokolenia szansą na rozbudzenie uczuć patriotycznych oraz kształtowania więzi z rodzinną ziemią.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie
        • tel/faks 67 255 15 21 tel.: 781 052 491
        • Boruszyn 25 64-710 Połajewo Poland
    • Nasze media społecznościowe