• Wycieczka dzieci z klas I-III: Poznań

          • 24 listopada uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Poznania, gdzie odwiedzili wyjątkowe miejsca: Poznańską Palmiarnię, Rogalowe Muzeum i stadion sportowy na ulicy Bułgarskiej.

            Wizyta w  palmiarni przybliżyła  dzieciom wiedzę przyrodniczą poprzez bezpośrednią obserwację.  Zwiedzając poszczególne pawilony spotykały różne formy flory i fauny. Poza egzotycznymi roślinami widziały także akwaria z wielkimi żółwiami, papugi, terraria z gadami oraz ryby w oczkach wodnych i akwariach. W ciepłych i wilgotnych pawilonach podziwiały rośliny tropikalne o efektownych liściach i pnączach, bananowce, paprocie, palmy, daktylowce, wiele gatunków kaktusów oraz inne niezwyłe rośliny.

            W Rogalowym Muzeum odbyły się warsztaty, gdzie usłyszeliśmy legendy o powstaniu rogali świętomarcińskich, zapoznaliśmy się z ich recepturą oraz samodzielnie je wykonaliśmy. Rogalowy Mistrz zapoznał nas z gwarą poznańską. Każdy z uczniów otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika oraz mógł skosztować przygotowane słodkości.

            Następną atrakcją dla młodych uczestników wycieczki była wizyta w wyjątkowym miejscu przy ulicy Bułgarskiej.  Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy stadion, gdzie trenuje i rozgrywa mecze drużyna Lecha Poznań. Podczas zwiedzenia uczniowie mogli dotrzeć do miejsc, do których podczas meczu nikt z widzów nie ma dostępu (np. szatnię, poziom murawy z ławki rezerwowych, lożę prezydencką).

            To była bogata w wydarzenia wyprawa, jednak poziom zadowolenia uczestników oraz niezwykłe doświadczenia dały jeszcze więcej korzyści niż możemy sobie wyobrazić.

          • Robię to, co kocham, co sprawia mi radość...

          • „Jeśli twoja aktywność inspiruje innych,
            by więcej marzyć, więcej się uczyć, więcej
            działać i stawać się kimś więcej, to jesteś
            liderem”. 

            John Qulincy Adams

                        Takim liderem i człowiekiem z niejedną życiową pasją był gość, który podzielił się z nami swoimi zainteresowaniami. Pieczenie ciast, muzyka, śpiew, zabawa w teatr, a nawet kiedyś pisanie wierszy - to tylko niektóre z hobby Pani Moniki Pankowskiej – Mazur, która przyjęła nasze zaproszenie na spotkanie w ramach realizacji innowacji " Z miłości do pasji". Właśnie świat słodkich wypieków jest tą dziedziną, której poświęca ostatnio najwięcej czasu. Artystyczne torty, smakowite ciasta, babeczki, drożdżówki i desery to zaledwie namiastka tego, co wychodzi spod rąk naszej Mistrzyni. Niejednokrotnie mieliśmy okazję próbować słodkości, które zawsze z chęcią i ogromnym zaangażowaniem przygotowywała dla naszej społeczności. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, w jaki sposób cukiernicze zainteresowania rodziły się w głowie siedmioletniej już  dziewczynki, która podpatrując swoją mamę, próbowała ją naśladować. Dziś, jak mówi sama Pani Monika, każdą recepturę lubi urozmaicić o własny dodatek, coś co doda wypiekowi niezwykłego charakteru i wyglądu. Oczywiście świeżutkie, pachnące drożdżówki przyniesione przez naszego Gościa były tego dowodem. Ogromną niespodzianką dla uczniów było zaprezentowanie bajki „ Kot w butach”. Dziękujemy naszemu gościowi za czas poświęcony na spotkanie z nami, podzielenie się swoim doświadczeniem i zachęcenie do odkrywania i realizowania swoich pasji. Każde przedsięwzięcie, które jest udziałem pani Moniki, okraszone jest sporą dawką ogromnego serca, bo jak twierdzi nasz Gość: „ W to, co robimy, powinniśmy wkładać swoje serce, a wtedy będziemy czerpać radość i satysfakcję”. Pozostaje nam życzyć Pani Monice kolejnych pomysłów na rozwijanie ukochanych pasji, niespożytej energii, a także radości płynącej z robienia tego, co się lubi i kocha.

          • Misiowe opowieści

          •          Uczennice klasy V wraz z panią dyrektor i bibliotekarkami udały się do przedszkola "Baśniowa kraina" w Boruszynie, by uczcić  jeszcze dzisiaj Święto Przyjaciela - Pluszowego Misia. Przedszkolaki czekały z niecierpliwością na „Misiowe opowieści”. Wolontariuszki z pasją przeczytały książeczkę „Leśna szkoła Puchatka. Pogoda”, przy której dzieci nauczyły się miło spędzać czas wraz z Puchatkiem i innymi przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu - wiosną, latem, jesienią i zimą. Pani dyrektor natomiast rozpoczęła czytanie opowieści o niezwykłym misiu zwanym Paddington. Był to mały niedźwiadek o wielkim sercu, wielbicielu marmolady, dobrych manier i przygód. Pani dyrektor wplatała w czytanie różne intonacje głosowe, co sprawiało, że dzieci były pełne entuzjazmu i zachwytu, a w oczach wielu z nich pojawiały się iskierki ciekawości. Po emocjonujących opowieściach przyszedł czas na sesję zdjęciową z misiami. To był dzień, który dzieci z pewnością zapamiętają na długo, a misie stały się nieodłącznymi bohaterami ich dziecięcych wspomnień. Takie chwile pozostają w pamięci, tworząc piękne wspomnienia o literackim świecie misiowych przygód.

          • Spotkanie ze sztuką

          • „ Mocium panie”, „ niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”- któż nie zna tych słów pochodzących z komedii Aleksandra Fredry „ Zemsta”? Impulsywny Cześnik, flegmatyczny i przebiegły Rejent Milczek czy zabawny Papkin – to bohaterowie, z którymi mogliśmy spotkać się podczas przedstawienia, które odbyło się w Auli Artis w Poznaniu. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Sztuk Użytkowych, które mieści się w samym sercu Poznania, w Zamku Królewskim ulokowanym na wzgórzu. Taras widokowy w zamkowej wieży prezentuje przepiękny widok na dachy i ulice miasta. Wewnątrz zamku, na prawie 1500 m² pokazana jest stała wystawa Muzeum Sztuk Użytkowych – jedynego takiego muzeum w Polsce. Wtorkowa wycieczka zorganizowana wspólnie z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Młynkowie to nie tylko okazja do  spotkania ze sztuką, ale także integracja młodzieży obu placówek.

          • Google VR i AI - udział w warsztatach

          • 27 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości. Zajęcia odbyły się w ramach akcji mającej na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem i wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród nauczycieli i uczniów   Wyszkoleni edukatorzy przeprowadzili wyjątkowe warsztaty, w czasie których dowiedzieliśmy się, czym jest sztuczna inteligencja i jak wykorzystać ją w przyszłości. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ta część spotkania, która poświęcona była urządzeniu Google VR przenoszącemu nas do wirtualnej rzeczywistości. To kolejne doświadczenie, które wprowadza w świat edukacji przyszłości. Należy tylko pamiętać, aby z tego dobrodziejstwa korzystać z w sposób odpowiedzialny i etyczny.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Dzień Pluszowego Misia to święto, które wywołuje uśmiech na każdej twarzy. Dzieci chętnie mówią o swoich pluszakach i maskotkach, z którymi są zżyte i do których się chętnie przytulają. Dziś była okazja, aby pochwalić się swymi przyjaciółmi, a nawet zrobić sobie z nimi pamiątkowe selfie. Uczennice klasy siódmej zaprezentowały uczniom naszej szkoły fragmenty książki pt. "Miś zwany Paddington" autorstwa Michaela Bonda w języku angielskim. Później wszyscy uczniowie otrzymali karteczki z wizerunkiem Paddingtona, które wkleją do swoich zeszytów przedmiotowych. I choć dziś teddy bear to nie zawsze typowa maskotka przedstawiająca uśmiechniętego, sympatycznego pluszaka, lubimy mieć taką przytulankę, która chyba zawsze pozostanie symbolem dzieciństwa, do którego lubimy wracać.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie
      • tel/faks 67 255 15 21 tel.: 781 052 491
      • Boruszyn 25 64-710 Połajewo Poland
  • Nasze media społecznościowe