Wakacje zbliżają się już wielkimi krokami. Oceny zostały wystawione, a my w oczekiwaniu na pierwszy dzień lata postanowiliśmy przybliżyć nieco letnio- wakacyjny klimat. A to za sprawą Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, do którego zgłosiło się dziewięcioro uczniów klas IV- VI. Zadanie polegało na zaprezentowaniu wybranego przez siebie utworu poetyckiego tematycznie związanego z wakacjami i latem. Jak można się było przekonać, pomysłów na prezentację nie zabrakło i każdy uczestnik zasłużył na ogromne brawa. Zmaganiom konkursowym przysłuchiwało się jury w składzie: Pani Longina Moszczyńska, Pani Monika Pankowska - Mazur oraz Pani Grażyna Starczewska - Stochaj. Po wysłuchaniu recytacji komisja ogłosiła laureatów. I miejsce zdobył uczeń klasy IV- Julian Surma, II miejsce zajęła uczennica klasy IV – Gabriela Pertek, a III miejsce przypadło Wiktorii Zielsdorf z klasy V. Niespodzianką dla publiczności było zaprezentowanie Inwokacji z „ Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza przez p. Monikę Pankowską – Mazur. Gratulujemy zwycięzcom, a pozostałym uczniom dziękujemy za zaangażowanie i pomysłowość. Jedno jest pewne - poetycko wakacje czas zacząć!
W oczekiwaniu na lato
- 15
Dzieci z klas I-III poznają pracę strażaka
- 19
Dbanie o bezpieczeństwo (swoje i innych) to jeden z celów podstawy programowej. Dziecko powinno wiedzieć jak zachować się w sytuacji zagrożenia, pożaru, do kogo ma się zwrócić o pomoc. W związku z tym 11 czerwca uczniowie z klas I-III wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie.
Już samo przekroczenie progu budynku Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęło niezwykłą przygodę. Zafascynowane dzieci poznawały tajniki pracy strażaków, kształtowały świadomość znaczenia i charakteru pracy tych wyjątkowych ludzi. A najważniejsze było to, że mogły wreszcie z bliska zobaczyć wyposażenie tych niezwykłych, czerwonych pojazdów.
Dzięki życzliwości i cierpliwości wszystkich strażaków (szczególnie pana Pawła i pana Mateusza) dzieci miały możliwość zobaczyć, a nawet dotknąć wielu rzeczy, do których nikt z nas nie ma na co dzień dostępu. Panowie pokazali dzieciom wozy strażackie oraz sprzęt ratowniczy. Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo - gaśniczych. Wielką atrakcją dla dzieci była demonstracja i przymierzanie elementów stroju strażaków oraz obserwacja, jak działa niezwykły wóz z baaardzo długą drabiną. A na koniec każdy uczeń w hełmie prawdziwego strażaka chwycił wąż strażacki i… polała się woda! To nie tylko wrażenia i wyobrażenia po wspólnym czytaniu przed wycieczką lektury Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”. My wszystkiego doświadczyliśmy na żywo!
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy społecznie i zawodowo pełnią ofiarną służbę. Dziękujemy wszystkim strażakom za trud i poświęcenie w tej ważnej, ale i niebezpiecznej misji ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Życzymy dobrego zdrowia i zawsze tyle samo powrotów co wyjazdów.
Festyn rodzinny
- 75
Zbliżający się koniec roku szkolnego i piękna, czerwcowa pogoda sprzyjają organizowaniu rodzinno- szkolnych festynów. Nie inaczej było i w tym roku. Na każdego czekało coś miłego! Dmuchane zamki, sportowe konkurencje, rowerowy tor przeszkód, zwiedzanie wozu strażackiego, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na ten dzień. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rodziców można było skosztować pysznych wypieków i kiełbaski z grilla. Po raz kolejny nie zawiodła nas Cukiernia Pana Andrzeja Maćkowiaka z Obornik, która serwowała lody, gofry i inne rarytasy. Uatrakcyjnieniem sobotniego biesiadowania były przygotowane przedstawienia. Rodzice w humorystycznej scence przekonywali, że sport to zdrowie i warto uprawiać go w każdej postaci. Uczniowie natomiast zaprosili Wszystkich do starożytnej Grecji na spotkanie z bogami. W swoim występie przypomnieli mit „Demeter i Kora”, w których można było spotkać się z bogami i postaciami znanymi z mitologii greckiej. Całości dopełniły muzyczne występy uczniów, na które złożyły się zarówno piosenki, jak i popisy taneczne. Jeszcze raz dziękujemy Wszystkim, dzięki którym kolejny festyn można zaliczyć do udanych.
Z historią za pan brat: wyprawa klas I-III do Żnina, Wenecji i Biskupina
- 33
Uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców 7 czerwca 2024r. udali się na wycieczkę do Żnina, Wenecji i Biskupina.
Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczanie.
Pierwszy przystanek uczestnicy wycieczki mieli w Żninie, gdzie na stacji kolejki wąskotorowej wsiedli do pociągu i ruszyli w niecodzienną podróż do Wenecji. Po drodze podziwiali malowniczą przyrodę: jeziora, pola obsiane roślinami uprawnymi oraz przepięknie ubarwione makami i chabrami. W Wenecji zwiedzili niezwykłe Muzeum Kolejki Wąskotorowej i ruiny zamku ,,Diabła Weneckiego”
Następnie udali się do Biskupina. Obejrzeli obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. Podczas zwiedzania osiedla obronnego ludności łużyckiej w zrekonstruowanych chatach spotkali rzemieślników prezentujących swoje wyroby m.in. broń i narzędzia. Zwiedzając gród (jedno z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce) mieli okazję zobaczyć pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Na koniec pobytu w pradawnym grodzie wszyscy uczestnicy brali aktywny udział w warsztatach lepienia glinianych garnków. Było to niezwykłe doświadczenie.
Wycieczka obfitowała w liczne atrakcje. I do tego wszystkiego pogoda nam dopisała!
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka to jeden z tych wyjątkowych dni, na który czekamy w szczególny sposób. W tym dniu, chyba najbardziej, wszystkim towarzyszy radość i uśmiech. Dzieci cieszą się tym, że ten dzień mogą spędzić w nieco inny sposób. Zamiast tradycyjnych lekcji zaplanowano szereg sportowych atrakcji, które przygotowali uczniowie klasy VII. Dzień rozpoczął się od złożenia przez Panią Dyrektor życzeń wszystkim uczniom naszej szkoły, a po nich przyszedł już czas na poszczególne konkurencje, zabawy i rozgrywki sportowe. W pierwszej części reprezentanci poszczególnych klas mogli zmierzyć się m.in. w:czołganiu się po materacach, kostce Rubika, jeździe na deskorolce, toczeniu piłki lekarskiej, przejściu z woreczkiem na głowie czy skakance – wodzie. Po podliczeniu punktów miejsce na podium zajęły: klasa V – I miejsce, klasa IV – II miejsce, klasa VI – III miejsce. W drugiej części rozegrany został mecz piłki nożnej. W tej konkurencji I miejsce zajęła klasa VI. Po wysiłku fizycznym na każdego ucznia czekał także słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Lody, napoje i pyszne gofry były ukoronowaniem poniedziałkowego radosnego dnia. Dobrych emocji, radości, wrażeń z pewnością znów nie zabrakło!
234
Gminny Konkurs Ortograficzny klas II - III
Dnia 29 maja 2024r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas drugich i trzecich. W konkursie wzięło udział 18 uczniów, reprezentantów szkół podstawowych z Połajewa, Młynkowa i Boruszyna.
Uczniowie mogli w praktyce wykorzystać zdobyte wiadomości z zakresu ortografii oraz interpunkcji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali nauczyciele – opiekunowie uczniów ze wszystkich wymienionych szkół, którzy dokładnie sprawdzali dyktanda, gdyż czasem o miejscu decydował przecinek lub niewielki błąd literowy. Rywalizacja była zacięta, a ortograficzne zmagania zakończyły się następująco:
Klasy II
I miejsce- Marcel Szudera - SP Boruszyn
II miejsce- Emilia Kostyk - SP Boruszyn
III miejsce - Wojciech Sell - SP Boruszyn, Jakub Turostowski - SP Młynkowo, Agata Sobczyńska - SP Połajewo,
Igor Hejdysz - SP Połajewo
Klasy III
I miejsce - Julia Karaś - SP Połajewo
II miejsce- Stanisław Pawlęty - SP Boruszyn, Filip Mitelstet - SP Młynkowo
III miejsce - Jeremiasz Janc - SP Połajewo, Aleksandra Jabłońska - SP Młynkowo, Michalina Mazur - SP Boruszyn
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!
3
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie