• Bajkowe Mikołajki 2022

• 4 grudnia 2022 na sali wiejskiej w Boruszynie odbyło się po raz kolejny mikołajkowe spotkanie zorganizowane przez najmłodszych uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie. W wydarzeniu uczestniczyła również niezawodna grupa rodziców. Uczniowie oraz rodzice zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, a widzowie mogli podziwiać dwa wspaniałe przedstawienia.

Uczniowie z klas I-III zaprezentowali przed licznie zgromadzoną  publicznością spektakl pt. „Mikołajkowa przemiana”. Opowiedzieli niezwykłą historię pewnego chłopca o imieniu Staś. Główny bohater nie zawsze bywał grzeczny. Co więcej, był on wielkim egoistą, któremu brakowało empatii. Pewnego dnia Stasiu postanowił napisać list do Mikołaja. W liście chłopiec zażądał wielu zbędnych rzeczy. Po spisaniu listu okazało się, że chłopiec zgubił mamę. Rozpoczął poszukiwania. Po drodze spotykał przeróżne postacie, m. in. baletnicę, anioły, czarownicę, Jasia i Małgosię, Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Śpiącą Królewnę, krasnoludki, elfy. Baletnica szukała swojej baletki, anioły skrzydeł, a czarownica magicznej kuli. Staś w trakcie wyczerpujących poszukiwań zaczął się zmieniać.   Słuchał o czym  marzą postacie, które spotkał i zaczął dostrzegać ich potrzeby i uczucia. Postanowił zmienić treść listu do Mikołaja.  Poprosił w nim o rzeczy, których potrzebowali napotkani bohaterowie, a Mikołaj spełnił prośbę odmienionego Stasia.  Piękne stroje i dekoracje, klimatyczne piosenki, bajeczny taniec, spotkanie z Mikołajem i jego pomocnikami to dopiero początek niezwykłych przeżyć, których jeszcze doświadczą członkowie społeczności naszej szkoły w oczekiwaniu na Boże Narodzenie. „Bajkowe Mikołajki” to wspaniały pomysł na spędzanie czasu w wyjątkowym towarzystwie przy aromatycznej kawie, przepysznym cieście z możliwością zaopatrzenia się w  sianko na wigilijny stół oraz domowe pierniki.

• Warsztaty wypieku świątecznych pierników

• "Ojej, cóż to za zapach?... cynamon, goździki.

Coś mi się wydaje, że ktoś upiekł pierniki".

Boże Narodzenie chyba wszystkim kojarzy się z aromatycznym zapachem pierników. Ich korzenny aromat połączony z odrobiną cynamonu, gałki muszkatołowej  czy  imbiru, okraszony słodkim miodem - to w wielu domach tradycyjny świąteczny wypiek. W naszej szkole już dziś unosił się ten niepowtarzalny zapach, o co po raz kolejny zadbali nasi wspaniali goście z Cukierni Andrzej Maćkowiak z Obornik. Bałwanki, reniferki, serduszka  czy gwiazdeczki wychodziły spod rąk naszych małych cukierników, którzy pod czujnym okiem Mistrzów starali się , aby każdy z pierniczków był kolorowy i wyjątkowy. Warsztatom towarzyszyła świąteczna muzyka, która umilała wspólnie spędzony owocnie czas.

Dziękujemy Panu Robertowi Molskiemu oraz pracownikom Cukierni Andrzej Maćkowiak za przeprowadzenie warsztatów. Z pewnością piernikowe cuda zasmakują każdemu łasuchowi, a może starodawnym zwyczajem zawisną na gałązkach choinek w naszych domach?