„Powiedz mi, to zapomnę.
Naucz mnie, to może zapamiętam.
Zaangażuj mnie, to się nauczę”.
B. Franklin
Praca metodą projektu ma na celu zaangażowanie uczniów, aby nauka nie była dla nich utrapieniem, a fascynującą, niezwykłą podróżą po zakamarkach danego zagadnienia.
Podczas twórczych działań ze szkolnymi lekturami w roli głównej, uczniowie zdobywają wiedzę, doskonalą umiejętności z podstawy programowej, ale także rozwijają kreatywność, umiejętność pracy w zespole, samodyscyplinę i planowanie poszczególnych etapów pracy.
Uczniowie klas siódmych tworzyli w wyznaczonych zespołach gry dydaktyczne na motywach lektury Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”. Dbając o szatę graficzną, reguły gier, a także pytania sprawdzające znajomość książki, siódmoklasiści zaprojektowali planszówki, które umożliwiły im kolejne spotkanie ze Skawińskim. Zespoły zaprezentowały efekty swojej pracy na forum klasy, a następnie nastąpiła pomiędzy nimi wymiana stworzonych gier.
Z kolei uczniowie klasy 4 zainspirowani lekturą książki „Kajko i Kokosz. Szkoła Latania” wcielili się w rolę rysowników komiksowych i stworzyli własne prace plastyczne, wymyślając kolejne fascynujące przygody bohaterów. Te zajęcia poprzedzone zostały lekcją dotyczącą historii komiksu, zasad ich tworzenia oraz prezentacją autorów najsłynniejszych historyjek obrazkowych. Ich zadaniem było także stworzenie słownika komiksowego, w którym znalazły się takie hasła jak: plansza, kadr czy okno dialogowe.Uczniowie tworząc swoje prace, a następnie przedstawiając je przed zespołem klasowym, prezentowali zdobytą na zajęciach wiedzę.
To umożliwiło z powodzeniem utrwalenie wiedzy o bohaterach, cechach gatunkowych komiksu, a także sposobach wyrażania różnych treści w historiach obrazkowych.
Uczniowie klasy V z kolei mieli możliwość sprawdzenia znajomości lektury “ Tajemniczy ogród” dzięki grze planszowej. Pracując w małych zespołach, odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania, pokonując kolejne pola prowadzące do mety. Po drodze, jak przystało na prawdziwych ogrodników, zbierali narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie.
Wszystkie podjęte w czasie realizacji projektu zadania z pewnością były odskocznią od dotychczasowych zajęć, na których realizowano zagadnienia dotyczące lektur obowiązkowych. Taka forma, choć może bardziej twórcza i pracochłonna jest świetnym pomysłem do zapamiętania najważniejszych zagadnień, a przy tym okazją do wspólnej zabawy.
S.G.; W.M.