XIX Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej "Malwa". Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice: Wiktoria Pestek klasy 2a i Hanna Wardęga z klasy 3a. W kategorii I-III Hanna Wardęga zajęła II miejsce, a Wiktoria Pertek otrzymała wyróżnienie. Brawo !!!
L.M.
XIX Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej "Malwa". Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice: Wiktoria Pestek klasy 2a i Hanna Wardęga z klasy 3a. W kategorii I-III Hanna Wardęga zajęła II miejsce, a Wiktoria Pertek otrzymała wyróżnienie. Brawo !!!
L.M.
Co roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły pamiętają o mogile nad strugą "Kończak". Dnia 25 października w słoneczny popołudniowy piątek uczniowie klasy 5a, 5b i 6a wraz z nauczycielami leśnymi ścieżkami udali się na mogiłę, aby ją uporządkować, złożyć kwiaty, zapalić znicz i zmówić "Wieczny odpoczynek".
L.M.
Październik został ogłoszony przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. „ Opatrunki dla Etiopii” to jedna z propozycji wsparcia dla działań misyjnych, w jakie włączyła się Archidiecezja Poznańska. Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariusza naszej szkoły podjęli wyzwanie i zaprosili do udziału w akcji każdego, kto czuł wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy innym. Celem zbiórki było zebranie jak największej ilości opatrunków, kompresów, bandaży, które przekazane zostaną dzieciom z Awassie – ośrodka znajdującego się na południu Etiopii, prowadzonego przez Siostry Misjonarki Miłości, zgromadzenia założonego przez Matkę Teresę z Kalkuty.
Aby zaangażować się w akcję, nie trzeba było wiele. Wystarczyło przynieść dowolną ilość środków opatrunkowych. Wierzyliśmy, że i tym razem nasi uczniowie zaangażują się w akcję. Nie zawiedliśmy się! W przedsięwzięcie włączyła się cała społeczność szkolna.
Akcja „ Opatrunek dla Etiopii” to piękne świadectwo naszej solidarności i braterstwa. Przekonaliśmy się, że „bycie dla innych” może przynosić wiele zadowolenia i satysfakcji z dobrze wypełnionego zadania – zadania polegającego na byciu dobrym, wrażliwym człowiekiem.
W.M.
„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci”
Wisława Szymborska
Nasza szkoła włączyła się w akcję „Szkoła pamięta”, której organizatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach tej akcji można m.in.:
Kulminacja tych aktywności przypadnie na 25 października 2019 r.
„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”
PAMIĘTAMY!
Społeczność Szkoły Podstawowej
im. Kornela Makuszyńskiego
w Boruszynie
L.M.
Sobotnie popołudnie - 19 października grupa uczniów z naszej szkoły, wspólnie z kolegami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynkowie spędziła w Teatrze Nowym w Poznaniu. Oddaliśmy się uczcie duchowej, a to za sprawą spektaklu w reż. Mikołaja Grabowskiego przygotowanego na motywach najbardziej znanej polskiej epopei „ Pan Tadeusz”. I choć aktorzy zaprezentowali nam oryginalne fragmenty utworu, to jednak przedstawienie intrygowało pomysłem ciekawej scenografii czy też samym sposobem ukazania najważniejszych fragmentów mickiewiczowskiego utworu. Nie zabrakło i porcji dowcipu, który znaleźć mogliśmy zarówno w poszczególnych kwestiach aktorskich, ale także w samym sposobie odegrania poszczególnych ról. Miłą niespodzianką było dla nas spotkanie z aktorami. Co prawda tylko z dwójką, ale choć przez moment mogliśmy usłyszeć, co sądzą o swojej pracy i oczywiście odgrywanych przez siebie rolach. Pamiątkowe zdjęcie uwieczniło ten moment. Obcowanie z prawdziwą sztuką oraz możliwość znalezienia się w prawdziwym teatrze to dla nas niecodzienne doświadczenie. Tym bardziej czas tam spędzony uważamy za owocny.
W.M.
Jak co roku dzień 18 października zarezerwowany jest dla naszego patrona. W tym dniu, tradycyjnie już, reprezentanci każdej klasy zmagali się z testem na temat twórczości i życia Kornela Makuszyńskiego. Zdobyte w tej części punkty dopisane zostały do „ Korneliady na sportowo”, w której z kolei uczniowie rywalizowali w przygotowanych konkurencjach sportowych. W tym roku postanowiliśmy, że dodatkową atrakcją stanie się pokaz bohaterów z książek naszego patrona. Na „czerwonym dywanie” zaprezentowała się plejada postaci, znanych zarówno młodszej widowni, jak i tej nieco starszej. Nie zabrakło więc Koziołka Matołka czy figlarnej Małpki Fiki- Miki. Pojawili się także Jacek i Placek, Basia oraz Adaś Cisowski , a także sam profesor Gąsowski. Postacią szczególnie prezentowaną była Irenka Borowska, czyli tytułowa panna z mokrą głową. Pokazowi przyglądało się jury, które oceniało każdy występ, biorąc pod uwagę sposób prezentacji czy wierność w odtworzeniu danego bohatera. Do komisji konkursowej powołano: p. Grażynę Starczewską- Stochaj, p. Martę Jagodzińską, p. Hannę Nowak oraz p. Annę Kulkę. Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje ogłoszono werdykt. Przechodni Puchar Dyrektora Szkoły przypadł w tym roku klasie Vb i klasie VIII, które zajęły jednocześnie I miejsce. Podczas uroczystego apelu inaugurującego obchody Dnia Patrona wspólnie odśpiewaliśmy „ Pieśń o Kornelu Makuszyńskim”, a najmłodsi koledzy przypomnieli nam hymn wszystkich Kornelowców oraz fragmenty ” Przygód Koziołka Matołka”. Piątkowy dzień obfitował w wiele pozytywnych wrażeń. Królowała radość i uśmiech, ale w końcu naszym patronem jest „człowiek z gruntu serdeczny, życzliwie usposobiony do świata i ludzi, skory do żartów”. "Nie sposób było nie lubić Kornela ani wejść z nim w konflikty. Był bezgranicznie pogodny i ustępliwy. Każdy był dla niego 'jedynym, kochanym wariatem'. Jego pióro, jak dłoń Midasa, wszystko zamieniało w złoto" – tak o Makuszyńskim pisał znany poeta – Antoni Słonimski. Kolejne lata obcowania z twórczością Makuszyńskiego dostarczyły i nam bogactwa wiedzy o patronie, człowieku i pisarzu.
W.M.
Powered by aSc EduPage