Tegoroczne obchody Święta Niepodległości z pewnością należały do wyjątkowych. Na kolejne, obchodzone tak uroczyście, przyjdzie poczekać kolejne 100 lat. Dla każdego z nas była to chwila niezapomniana i szczególna, chwila, która w naszym życiu już się nie powtórzy. Właśnie w tym roku na domach przybyło biało- czerwonych flag, niemalże w każdym miejscu można było usłyszeć słowa „Mazurka Dąbrowskiego”, a pomysłów na świętowanie tego dnia było wyjątkowo dużo. Tradycyjne wieczornice, marsze, biegi, konkursy pieśni i poezji patriotycznej, wystawy czy wypieki marcińskich rogali - to jedynie część z przedsięwzięć, w jakich każdy z nas z pewnością brał udział.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie, realizując projekt „ Zrozumieć Niepodległą” włączyli się w obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. W dniach od 5 do 11 listopada pod hasłem TYDZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ zrealizowano szereg działań, którym towarzyszyła duma i radość z bycia Polakami i uczestniczenia w wydarzeniu, które zapisze się w historii szkoły i będzie pamiątką dla przyszłych pokoleń. Społeczność szkolna w dniu 9 listopada o godz. 11.11 włączyła się w akcję ogłoszoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej z Radą Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej „ Rekord dla Niepodległej”, wspólnie odśpiewując kolejne zwrotki hymnu państwowego. Ten moment przeżywaliśmy razem z dziećmi z Publicznego Przedszkola w Boruszynie. Poprzedzono to uroczystym wciągnięciem flagi na maszt, którego dokonały dyrektor szkoły - pani Sabina Marcinkowska oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Agnieszka Surma Przez cały tydzień trwania akcji uczniowie szkoły mogli zredagować życzenia dla Niepodległej, które umieszczone zostały w KAPSULE CZASU. Przechowywana będzie ona na terenie szkoły i mamy nadzieję, że za 100 lat przyszłe pokolenia dowiedzą się, czego ich dziadkowie i pradziadkowie życzyli Polsce z okazji tego wyjątkowego święta. A ponieważ świętować można również piosenką, właśnie 9 listopada odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Pieśni i Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Uczestnicy akcentem muzycznym włączyli się w część artystyczną, jaką przygotowano z okazji 11 listopada. I znów wybrzmiały słowa tych znanych i tych mniej popularnych pieśni patriotycznych, a recytatorzy przypomnieli wiersze poetów, którzy o Ojczyźnie potrafili powiedzieć najpiękniej.
Każda z klas z okazji tegorocznego święta przygotowała patriotyczne gazetki i wystawy „ Tak powstała Niepodległa”, a najmłodsi uczniowie naszej szkoły wykonali 100 biało- czerwonych flag, które rozdane zostały mieszkańcom Krosina. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty, na których z kartek przygotowano dekoracje, które nadały patriotycznego charakteru wnętrzu budynku. Wypiek marcińskich rogali to już tradycja, którą kultywujemy od kilku lat. Co roku ten niepowtarzalny zapach roznosi się w budynku szkoły, a degustacja wypieku zawsze dostarcza niezapomnianych smakowych doznań. Przez cały tydzień w bibliotece szkolnej udostępniona była wystawka „ Polskie symbole narodowe”, a najodważniejsi mogli wziąć udział w krótkim konkursie na ten temat. 8 listopada grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w XX Biegu Niepodległości, który odbył się w Czarnkowie. Nie zabrakło nas także na gminnych obchodach Święta Niepodległości w Połajewie, a niesione przez naszych uczniów biało - czerwone flagi znalazły się wśród stu dumnie powiewających w czasie marszu, zarówno w Połajewie, jak i Młynkowie.
O to, by dziś „Polska była Polską” przez 123 lata walczyły całe pokolenia Polaków. MY – dziś możemy Jej dać to, co najważniejsze - pamięć o jej wielkich synach, czynach i wielkie przywiązanie do tradycji. Bądźmy patriotami nie tylko od święta, nie tylko przy okazji świętowania kolejnych rocznic odzyskania niepodległości. Niech słowa hymnu narodowego „ Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” staną się naszym życiowym mottem, a Ojczyzna niech zajmie miejsce szczególne w sercu każdego, kto zwie się Polakiem.
W.M
https://spboruszyn.edupage.org/album/#gallery/519
L.M.