Nasza szkoła pierwszego lutego dołączyła do akcji przeciwko niewidzialnej przemocy #JESTEMZSOS
W klasach VII-VIII, w ramach akcji, zostały przeprowadzone lekcje on-line przez specjalistę ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Nauczyciele i rodzice mieli natomiast okazję wziąć udział w webinarze:
https://www.youtube.com/watch?v=OLB6RpnA_eU&t=323s&fbclid=IwAR18xF55A_0iDsGxyOPEd7Y-V6B533fQ-J0wpOM9ESaeXg4in7BqawXoaQg
Czy wiesz, że prawie połowa polskich nastolatków doświadczyła agresji w internecie, a 39% z nich nie powiedziało o tym nikomu?
– W naszej kampanii chcemy powiedzieć, że słowa w Internecie są jak niewidzialne naboje: nie powodują realnych siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dla dzieci przykra wiadomość, skierowana do koleżanki z klasy, okraszona skrótem: XD to jedynie żart, często nie zdają sobie sprawy, że dla niektórych ich kolegów to może być głęboka rana. Dorośli widzą dopiero skutki agresji, ale nie zawsze łączą je z przemocą w Internecie, która często pozostaje niewidzialna i niesłyszalna. Naszym celem jest głośny sprzeciw przeciw normalizacji przemocy, bo to, co kiedyś było obrazoburcze, dziś już nikogo nie wzrusza. Na więcej pozwalają sobie w internecie zarówno dorośli, jak i dzieci. Nigdy przemoc i agresja nie były tak dostępne jak dzisiaj. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, przedstawicielka SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.
Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z kampanią na stronie: https://wioskisos.org/jestemzsos/ i porozmawiania z dziećmi na ten temat.
Przemoc w Internecie zostawia niewidzialne rany – walczmy z nią!
Film promujący kampanię społeczną:
https://youtu.be/ziRCENlJ4MI