Po listopadowych rogalach i grudniowych pierniczkach przyszedł czas na drożdżówki. I choć nie są one kojarzone z określoną porą roku, w naszej szkole właśnie dziś zapachniało drożdżowym ciastem. Pod czujnym okiem Pana Roberta Molskiego grupa uczniów zgłębiała tajniki tego wypieku. Po zapoznaniu się z recepturą młodzi cukiernicy zabrali się pieczołowicie do wyrobu ciasta. Efektem były udane, pulchne drożdżówki z dżemem jeżynowym i kruszonką, które wszystkim bardzo smakowały i osłodziły dzisiejszy dzień. Jak się okazało, słodyczy było więcej. A to za sprawą kolejnego wypieku, tym razem autorstwa Pni Moniki Mazur, która uraczyła nas smacznymi pączusiami. I kto powiedział, że szkolne życie jest szare i nudne…?
Aktualności
Warsztaty wypieku drożdżówek
Spotkanie z Kolędnikami-Dudziarzami
23 stycznia 2023r. uczniowie naszej szkoły wspólnie z sąsiedzkimi szkołami z Połajewa i z Młynkowa zostali zaproszeni na wyjątkowe Spotkanie Kolędników-Dudziarzy zorganizowane w ramach XXIII Międzynarodowych Spotkań Kolędników-Dudziarzy „Do szopy, hej pasterze”. W sali widowiskowej GOK wysłuchaliśmy utworów ludowych, kolęd śpiewanych i granych na instrumentach Kapeli z Portugalii, Irlandii, Bułgarii, Polski i Białorusi. Warto wspomnieć, że tradycja kolędowania w naszej gminie trwa i jak dowiedzieliśmy się, tutaj w Połajewie dało to początek słynnym dudom. W kościele pw. Św. Michała Archanioła znajduje się renesansowy tryptyk „Pokłon Pasterzy”, który przedstawia najstarszą w Polsce scenę Bożego Narodzenia z pasterzami i dudziarzami.
Dzięki styczniowym spotkaniom Kolędników-Dudziarzy w Połajewie tradycja kolędowania nadal trwa, a na przestrzeni dwudziestu lat można zauważyć jej niebywały rozwój-co napawa radością i optymizmem. Kolędowanie to nie tylko prezentacje sceniczne, ale wymiana doświadczeń, uwag i pomysłów związanych z kontynuowaniem tradycji, która dzięki takim wydarzeniom jak Międzynarodowe Spotkania Kolędników z pewnością nie zaniknie. Mamy nadzieję, że młodych artystów z roku na rok będzie przybywało. Warto zacytować słowa, które powiedział bp Glapiak. podczas Mszy Świętej w Połajewie „Dziękuję Wam, artyści, którzy przybyliście do Połajewa, aby podzielić się tą kulturą, która stała się waszym udziałem, a którą pragniecie ubogacić innych. Niech w tym wszystkim będzie Boża chwała, a nasz pożytek doczesny i wieczny”. My również serdecznie dziękujemy i gratulujemy talentów.
FERIE ZIMOWE Z KSIĄŻKĄ!
Zbliżają się Ferie Zimowe i dlatego warto pomyśleć o ciekawym zagospodarowaniu wolnego czasu. Zapraszamy wszystkich naszych Czytelników do biblioteki szkolnej po inspirującą, wyjątkową i fascynującą, pełną przygód książkę na Ferie Zimowe. To ona może okazać się niezwykłym przyjacielem, który wywoła na Twojej twarzy uśmiech, radość, dzięki niej przeniesiesz się w zupełnie inny świat przygód, fantazji, czarów, baśni i bajek. W naszej bibliotece szkolnej czeka na Was wiele takich wspaniałych książek, nowych, które otrzymaliśmy w nagrodę za Wyróżnienie w konkursie Nocy Bibliotek za rok 2022, ale także zakupionych według Waszych zainteresowań. Czekamy na Was w bibliotece szkolnej!
Spotkanie z sołtysem wsi Boruszyn
18 stycznia 2023r. uczniowie klas VIII mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji Wiedzy o społeczeństwie, a to za sprawą obecności w naszej szkole sołtysa wsi Boruszyn i Przewodniczącego Rady Gminy Połajewo, Pana Romana Klewenhagena. Pan sołtys w bardzo ciekawy sposób opowiedział uczniom o swojej pracy, którą podjął mając 28 lat i kontynuuje do dziś. Uczniowie dowiedzieli się o działalności sołtysa, Przewodniczącego Rady Gminy, o staraniach w realizowaniu zadań inwestycyjnych i remontowych w Boruszynie, np. boiska wielofunkcyjnego przy naszej szkole, o Kazimierzu Nowaku – wielkim podróżniku urodzonym w Boruszynie,a także o przedsięwzięciach sportowo-rekreacyjnych, np. dożynkach, festynach, czy o zebraniach wiejskich, decyzjach jakie są podejmowane na zebraniach czy sesjach Rady Gminy. Pan sołtys podkreślał wielokrotnie, jak istotne jest także zaangażowanie samych mieszkańców w sprawy swojej miejscowości, gminy, ich aktywne uczestnictwo w zebraniach wiejskich oraz decydowanie o kluczowych dla danej miejscowości przedsięwzięciach. Mottem Pana Sołtysa są słowa: „Pomagać. Nie przeszkadzać. Robić swoje”. Za swoje zasługi, zaangażowanie Pan Roman został doceniony i wyróżniony nagrodą Sołtysa Wsi. Serdecznie gratulujemy!
Uczniowie uważnie słuchali oraz zadawali naszemu gościowi różnorodne pytania. Pytały o to, co zrobić, aby zostać sołtysem, z jakimi problemami przychodzą do sołtysa mieszkańcy, jakie przedsięwzięcia zostały dotychczas zrealizowane, a jakie należy jeszcze przeprowadzić, a także wykazali się swoją aktywnością obywatelską i opowiedzieli, co chcieliby, aby było w ich miejscowościach. Pan Roman wszystkich cierpliwie wysłuchał i odpowiadał na rożne pytania i pomysły uczniowskie.
Serdecznie dziękujemy sołtysowi Boruszyna - Panu Romanowi Klewenhagenowi za miłe spotkanie, za wytrwałą i sumienną pracę dla naszej „Małej Ojczyzny” i życzymy pomyślności, spełnienia zamierzonych planów w życiu osobistym i zawodowym oraz wytrwałości i zadowolenia z wykonywanych obowiązków.
ŚWIĘTO PRAŻONEJ KUKURYDZY
Jak się okazuje, namiastkę kina można stworzyć nawet w sali lekcyjnej. 19 stycznia przypada Dzień Popcornu. Każda z klas postanowiła uczcić ten dzień, oglądając na jednej z lekcji wybrany przez siebie film. Wśród propozycji pojawiły się adaptacje szkolnych lektur, które stały się miłą powtórkową alternatywą na ciekawe spędzenie dnia. Święto prażonej kukurydzy uważamy za zrealizowane!
Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
17 stycznia 2023 w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie odbył się po raz kolejny (tym razem na żywo) Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Kolędujmy Panu...”
33Celem konkursu było: rozbudzanie zainteresowań muzycznych, upowszechnianie kultury muzycznej, kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozbudzenie w uczniach chęci śpiewania kolęd, pastorałek, ujawnianie uzdolnień i umiejętności muzycznych dzieci. Wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania wykazali się sporym zaangażowanie w przygotowanie kolędy lub pastorałki oraz pięknego stroju. Po długich naradach jury konkursowe, w składzie: Ks. Jakub Pawłot, p. Justyna Dzierzkiewicz i p. Hanna Nowak, nagrodzili następujących uczniów :
I miejsce - Józefina Rajek z klasy II a
II miejsce - Dorota Nikodem z kl. II a
III miejsce – Michalina Mazur z klasy II a
Wyróżnieni uczniowie to:
Emilia Kostyk z klasy I a
Daria Drob z klasy IIIa
Lena Kunca z klasy II a
Oliwia Bydołek z klasy II a
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie