Wesołych Świąt
Twarzą w twarz z Ebenezerem Scroogem.
Któż z nas nie zna historii Ebenezera Scrooga – bohatera „ Opowieści wigilijnej”, skąpca, który przeraża czytelnika swoją niechęcią do najpiękniejszych świąt w roku – Bożego Narodzenia. Jak się jednak okazuje, cuda się zdarzają, zwłaszcza w tym niezwykłym, magicznym okresie roziskrzonym tysiącami kolorowych lampek i spowitym zapachem zielonych gałązek świerku i ostrokrzewu. I choć do metamorfozy bohatera przyczyniają się pozaziemskie zjawy, najważniejszy jest efekt- Scrooge zmienia się i zaskakuje wszystkich swoją hojnością i dobrym sercem. Historię tę przypomnieliśmy sobie, oglądając przedstawienie przygotowane w języku angielskim. Dzięki pięknemu występowi mogliśmy nie tylko sprawdzić naszą umiejętność rozumienia tekstu, ale także podziwiać młodych aktorów, którzy na deskach szkolnego teatru pojawili się w większości po raz pierwszy. Niech bohater Karola Dickensa będzie inspiracją i zachętą do podjęcia trudu wejrzenia we wnętrze każdego z nas i zastanowienia się nad tym, czy jest coś, co warto zmienić w naszym życiu…
W.M.
Mam prawo do...
„ Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Janusz Korczak
„Światowe święto praw człowieka obchodzone jest co roku w rocznicę ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Choć od tej chwili minęło już ponad 70 lat, wciąż są kraje, w których godność ludzka nie jest szanowana.” Między innymi o tym fakcie przekonywali nas organizatorzy apelu z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przypadającego 10 grudnia. Po raz kolejny mogliśmy usłyszeć, jak ważne są prawa, ale i obowiązki każdego z nas. W trakcie spotkania wybrzmiały najważniejsze zapisy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a głównym celem było uświadomienie ich znaczenia, szczególnie w życiu dzieci. Wtorkowy apel był okazją do rozstrzygnięcia konkursu plastycznego tematycznie związanego z prawami człowieka. Wśród laureatów znaleźli się: Amelia Mazur, Aleksandra Smogur, Julia Sołtysiak, Aleksander Stochaj, Natalia Jakubik, Amelia Kulupa, Oskar Bazan, Natalia Nowak, Dominika Nawrot i Mikołaj Grabicki.
W.M.
SZLACHETNA PACZKA
W mikołajkowy czas czynienia dobra i obdarowywania innych prezentami wpisali się wszyscy Ci, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji charytatywnej SZLACHETNA PACZKA. Nasza szkoła uczyniła to po raz drugi, z równie pozytywnym skutkiem. W przedsięwzięcie zaangażowała się cała społeczność szkolna. Dzięki zebranej żywności, środkom czystości, odzieży i innym potrzebnym wybranej rodzinie rzeczom , zbliżające się święta z pewnością nabiorą nieco cieplejszego i radosnego klimatu. Zauważanie potrzeb drugiego człowieka i chęć pomocy stanowią o naszej wrażliwości , której nie powinno nam nigdy zabraknąć.
W.M.
Mikołajki z " Mikołajkiem"
W grudniowy piątek odbyła się w naszej szkole IX edycja Mikołajkowego Czytania. W tym roku mieliśmy zaszczyt gościć mieszkańca Boruszyna - pana Eugeniusza Kulkę. Inicjatorka akcji - p. Longina Moszczyńska powitała uczestników spotkania i wprowadziła uczniów w klimat wybranej książki. Pan Eugeniusz przeczytał nam humorystyczny fragment lektury dotyczący świątecznych przygotowań Mikołajka i jego rodziny. Stanowiło to jednocześnie okazję do rozmowy na temat świątecznych tradycji w Polsce i innych krajach europejskich np. we Francji. Jesteśmy przekonani, że opowieść o Mikołajku wprowadziła wszystkich w magię i niepowtarzalny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uwieńczeniem piątkowego spotkania był słodki upominek dla każdego od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
S.G.
6 grudnia do klasach I - III przybył z prezentami Mikołaj. Było wiele strachu i radości. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania Mikołaja, a wzajem dostawały prezenty.
Spotkanie z bibliotekarzem.
Dnia 29 listopada odbyło się spotkanie w klasach I-III z nauczycielem - bibliotekarzem Biblioteki Pedagogicznej w Czarnkowie Anią Świątek. Pani Ania została zaproszona do Klubu Miłośników żółwika Franklina, aby przeczytać głośno książeczkę "Franklin i teatrzyk szkolny". Zielony żółw Franklin znany jest dzieciom na całym świecie. Każda książka z serii o żółwiku to osobna historia o niezwykle ważnych sprawach z życia przeciętnego kilkulatka. Pani Ania niezwykle miękkim i przyjaznym głosem przeczytała, jak to Franklin przygotowuje z całą klasą przedstawienie, w którym gra główną rolę. Przychodzi moment generalnej próby, pojawia się stres i trema, ale mądre rady pani sowy pozwalają szybko wyjść z niełatwej sytuacji żółwika. Nastepnie odbyła się dyskusja w jaki sposób nasi mali uczniowie walczą ze stresem i tremą. Na zakończenie uczniowie zwartym kręgiem otoczyli gościa, aby zdobyć wpis do zeszytu lektur i zrobić wspólne zdjęcie.
L.M.
Archiwum Aktualności