W dniach 21 – 23 marca 2022r. odbyły się długo oczekiwane rekolekcje szkolne dla klas I – VIII. Rekolekcje wielkopostne poprowadził ks Krystian Sammler a oprawą muzyczną zajęła się pani Karina. Każdego dnia uczniowie mieli nauki rekolekcyjne w kościele pw Świętego Andrzeja Apostoła w Boruszynie. Na zakończenie rekolekcji cała społeczność szkolna wzięła udział we Mszy Św. z pięknym zaangażowaniem uczniów.
Młodsi i starsi uczniowie naszej szkoły z wielkim przejęciem i zaangażowaniem śpiewali na „Chwałę Pana” tworzą przy tym prawdziwą wspólnotę. Potwierdzał to wielokrotnie ksiądz widząc uczniów pięknie śpiewających. Już w starożytności Św. Augustyn mówił: „Kto dobrze śpiewa – podwójnie się modli”.
Podczas rekolekcji usłyszeliśmy słowa o nadziei, marzeniach, Eucharystii, pracowitości, szacunku, wdzięczności - słowa, które głęboko zapadły w nasze serca i są wskazówką na dalsze nasze życie. Był to dla nas wszystkich naprawdę wielki i święty czas.
SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
„Wiem- czuję się bezpieczniej”
Powszechnie wiadomo, że przestrzeganie odpowiednich zasad postępowania zmniejsza ryzyko odniesienia obrażeń w wyniku wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.
W związku z tym w naszej szkole 23 marca odbyła się pogadanka dla uczniów z klas IV-V oraz VII-VIII na temat rozróżniania sygnałów alarmowych
i komunikatów ostrzegawczych oraz zapoznanie z obowiązkami ludności po ogłoszeniu danego alarmu.
Celem spotkania było również zwrócenie uwagi na najistotniejszą kwestię, czyli niepoddawanie się lękowi i panice- stanom naturalnym w sytuacji poczucia zagrożenia i niepewności.
Uczniowie mogli także w czasie prelekcji uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania w tym zakresie oraz obejrzeć film edukacyjny. To inicjatywa, która jak się okazuje jest bardzo potrzebna i ważna w edukacji młodych ludzi.
S.G.
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to TY!
Nic tak pozytywnie nie nastraja jak wiosna. Szczególnie, jeśli wita nas słońcem, delikatnym na razie śpiewem ptaków i nieśmiało jeszcze wyglądającymi z ziemi pierwszymi kwiatkami. Nic więc dziwnego, że każdy poczuł w sobie przypływ świeżej energii, którą oczywiście należało odpowiednio spożytkować. Dlatego właśnie Kornelówka powitała wiosnę na sportowo, rozgrywając serię meczów między poszczególnymi drużynami. Zmagania pokazały, że piłka nożna to nie tylko domena chłopców, gdyż skład jednej z drużyn reprezentowały wyłącznie dziewczęta. Zawziętości i zapału nie brakowało nikomu. Dla umilenia sportowych zmagań grupa czirliderek zagrzewała do walki gromkimi hasłami, kibicując każdemu zespołowi. Pomysł na spędzenie tego dnia właśnie na sportowo okazał się niezwykle trafiony, gdyż zaangażował on niemalże całą społeczność szkolną. Każdy odpowiedzialny był za przydzielone mu zadanie. Oprócz zawodników i czirliderek nie zabrakło sędziów, grupy kibiców, osób odpowiedzialnych za przestrzeganie właściwego porządku na boisku, a nawet pomocy medycznej, gdyby taka była potrzebna. O tym, że wiosna niewątpliwie przybyła 21 marca świadczył także szkolny hol, na którym pojawiły się kwiatowe dekoracje, między którymi dostrzec można było zwisające kolorowe skarpetki, które symbolizowały przyłączenie się w tym dniu do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Kolejnym kolorowym akcentem dekoracyjnym były motyle, które nawiązywały do obchodzonego także w tym dniu Dnia Motyla, czyli Dnia Wrażliwości. Bez wątpienia, jak mówią słowa piosenki Marka Grechuty: „ Zapachniało, zajaśniało, wiosna , ach to ty!”. Cieszmy się nią i zarażajmy pozytywną energią. Niech w każdym z nas odrodzi się wiosenna radość.
W.M.
5
Kornelówka - Ukrainie!
Konkurs czytelniczy dla najmłodszych
Czytanie to podstawowa umiejętność intelektualna każdego współczesnego człowieka, ułatwiająca korzystanie z dorobku kultury i nauki. Mimo rozwoju takich środków masowego przekazu jak radio, telewizja czy Internet - czytanie książek może być pasją. Razem z rodzicami uczniów pomagamy dzieciom przejść z sukcesem przez proces nauki czytania, ucząc się i bawiąc jednocześnie zgodnie z maksymą, że "Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji." Wszystko zaczęło się od tego, że w każdy piątek mamy „Dzień pięknego czytania”. Każdy prezentuje samodzielnie wybrany tekst. Realizujemy różnorodne projekty m.in.: ogólnopolski projekt „Lekturki spod chmurki”, gdzie „omawianie” lektur to była wspaniała przygoda. Do czytania wybieramy różne miejsca - nie tylko salę lekcyjną, ale i salę gimnastyczną, boisko, łąkę itp. Niektórym zrozumienie, że czytanie to nie przykry obowiązek a wspaniała przygoda, zabrało trochę więcej czasu, jednak efekty widać każdego dnia: uśmiech dziecka i radość przy prezentacji swoich umiejętności to najwspanialsza nagroda. W ostatnim projekcie przygotowującym do udziału w ogólnopolskim konkursie czytelniczym dla najmłodszych brali udział wszyscy uczniowie z klasy trzeciej i nawet jeden drugoklasista. Do konkursu 4 marca 2022 roku miało odwagę przystąpić sześcioro uczniów - wszyscy uczestnicy z naszej szkoły są „na podium”. Gratulacje dla Juliana, Oli, Aleksandry, Zosi, Marty i Wiktorii!
AP
3
"Ratownicy Czytelnictwa"
„Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”
Maria Konopnicka to jedna z patronek roku 2022 i jedna z bardziej znanych autorek literatury dziecięcej. Uczniowie klasy VII b wraz z swoimi rodzicami zainicjonowali w szkole akcję pt. ”Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato” w ramach projektu „Ratownicy czytelnictwa”. Wiersze Marii Konopnickiej pamięta się przez całe życie i nie tracą na aktualności. Zarówno dzieci, jak i dorośli bardzo je lubią. "RATOWNICY CZYTELNICTWA" zaprezentowali kilka wybranych tekstów, jakie mała Maria jako dziecko usłyszała z ust swoich rodziców, którzy próbując wprowadzić ją w cudowny świat książek, być może w ten sposób chcieli zaszczepić w niej miłość do literatury. Kto wie, może to właśnie im zawdzięczamy to, że Maria stała się autorką tak znanych utworów jak : ” Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”,„ O krasnoludkach i sierotce Marysi” czy „ Na jagody”… Książka to jeden z najważniejszych środków oddziaływania na osobowość dziecka a rozwijanie zainteresowań czytelniczych ma ogromny wpływ na rozwój intelektualny i psychiczny człowieka, a więc #CZYTAJMY RAZEM! Niech dzieci się rozwijają a my dorośli przenieśmy się wraz z nimi w świat bajek i baśni. Gorące podziękowania dla RATOWNIKÓW CZYTELNICTWA.
Archiwum Aktualności