• Sztandar

• Szkoła Podstawowa w Boruszynie posiada sztandar, który poświęcony został podczas uroczystej mszy św. z okazji nadania szkole imienia Kornela Makuszyńskiego - 18 października 2005 roku.

Przy udziale pocztu sztandarowego, odśpiewaniu hymnu szkolnego lub państwowego, z obowiązującym uczniów strojem galowym odbywają się następujące uroczystości:

• Inauguracja roku szkolnego połączona z uroczystym pasowaniem uczniów klas I;
        • Święto Edukacji Narodowej;
        • Święto Szkoły przypadające na dzień 18 października;
        • Zakończenie roku szkolnego;
        • Inne ważne uroczystości państwowe, np. Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 maja;

Uroczystości, w czasie których wykorzystywany jest sztandar wymagają zachowania powagi, a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji- właściwych postaw dla jego poszanowania.

Sztandar jest przechowywany na parterze budynku szkoły, w gablocie zamykanej na klucz.

Sztandar ma wymiary 90x90, wykonany jest z jedwabnego rypsu przytwierdzonego do drzewca. Obszyty jest złotą taśmą i złotymi frędzlami o długości 4 cm. Drzewce wykonane są z drewna w jasnym kolorze i głowicy w kształcie godła państwowego.

Awers sztandaru naszej szkoły posiada błękitne tło. U góry, w kształcie półokręgu umieszczona została nazwa szkoły- „Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego”. Centralne miejsce zajmuje otwarta księga o srebrnych kartach- symbol wiedzy i umiejętności. Nad nią rozpościera się wschodzące słońce ze złotymi grubymi promykami jako symbol ciepła, radości życia i pogody ducha. Nad słońcem znajdują się cztery jaskółki w locie- symbol dalekich lotów i nadziei na lepszy los. Pod księgą u dołu umieszczony został napis miejscowości, w której znajduje się szkoła- „ w Boruszynie”.

Rewers sztandaru posiada tło barw Rzeczpospolitej Polskiej, czyli dwa poziome równoległe pasy tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, jako symbolu dobra, szlachetności i skromności, a dolny- koloru czerwonego, jako symbolu majestatu, królewskości, bohaterstwa i odwagi. Centralnie na tym tle znajduje się godło Polski- orzeł w koronie, jako symbol siły, męstwa i wysokich lotów intelektu.

To jest Twój tekst, możesz go zmienić w każdej chwili.