REGULAMIN DYŻURNEGO SZKOLNEGO

1. Dyżurnymi szkolnymi są uczniowie klasy VIII, w wyjątkowych sytuacjach mogą nimi być również  uczniowie  klas VII.

2. Opiekun Samorządu Uczniowskiego ustala harmonogram dyżurów szkolnych na dany miesiąc, który wywieszany jest na gazetce SU.

3. Podczas pełnienia obowiązku dyżurnego szkolnego uczniowie zobowiązani są do:

- dbania o to, aby wszyscy uczniowie wyszli na boisko szkolne;

- przestrzegania zasad bezpieczeństwa własnego oraz innych uczniów na holach, przy drzwiach wejściowych;

- przestrzegania zasad związanych z higieną w związku z pandemią COVID- 19

( noszenie maseczki, dezynfekcja rąk);

-przypominania innym uczniom o zakładaniu maseczki oraz dezynfekcji rąk we wspólnych przestrzeniach;

- przypominania uczniom wychodzącym na boisko o ubieraniu kurtek i czapek w czasie jesienno- zimowym;

- kontrolowania i przypominania o zamykaniu drzwi do toalet;

- zamykania drzwi wejściowych po wejściu uczniów z boiska do szkoły;

- przestrzegania ładu i porządku na korytarzach i w toaletach;

- noszenia kamizelek informujących o pełnieniu funkcji DYŻURNEGO SZKOLNEGO.

4. Dyżur pełni zawsze czworo uczniów- dwie dziewczynki i dwóch chłopców.

5. Dyżurni rozpoczynają dyżur po pierwszej lekcji.

6. Uczniowie dyżurni powinni cechować się wysoką kulturą osobistą, sumiennie wypełniać swoje obowiązki, niedopuszczalne jest stosowanie jakichkolwiek form przemocy  wobec rówieśników, młodszych koleżanek i kolegów.

7. Wszystkie problemy powinny być natychmiast zgłoszone nauczycielowi dyżurującemu.

8. Niewłaściwe pełnienie dyżuru skutkuje upomnieniem nauczyciela i wpisaniem uwagi do dziennika elektronicznego. Za nieuzasadnioną nieobecność na dyżurze uczeń otrzymuje pisemną uwagę.

9. Jeżeli  uczeń pełniący dyżur jest nieobecny, opiekun SU wyznacza innego ucznia w zastępstwie.

REGULAMIN DYŻURÓW KLASOWYCH

1. Dyżurni klasowi pełnią dyżur zgodnie z ustalonym harmonogramem, tj, wg kolejności alfabetycznej - zgodnie z zapisem w dzienniku.

2. Dyżurni dobierani są parami, w uzasadnionych wypadkach dopuszcza się wytypowanie trzech uczniów.

3. Dyżur trwa jeden tydzień.

4. Dyżurnych klasowych wyznacza wychowawca danej klasy.

5. W przypadku nieobecności wyznaczonego dyżurnego, typowany jest kolejny uczeń wg

listy w dzienniku.

6. Miejscem pełnienia dyżuru są sale lekcyjne.

7. Do obowiązków dyżurnego należy:

- Dbanie o ład i porządek w sali lekcyjnej.

- Przynoszenie i odnoszenie pojemnika z herbatą oraz kubków w czasie przerwy śniadaniowej.

- Starcie ławek po skończeniu przerwy śniadaniowej.

- Dbanie o czystość tablicy i przyniesienie materiałów piszących.

- Wietrzenie pomieszczeń lekcyjnych w czasie przerwy i zamykanie okien po skończeniu ostatniej lekcji.

- Zebranie pozostawionych przez uczniów papierków i śmieci.

- Na prośbę nauczyciela przygotowanie potrzebnych na lekcję pomocy, np. mapy, plansz.

- Zgłaszanie nauczycielowi zauważonych usterek.

- Zwracanie uwagi na podnoszenie krzeseł po ostatniej lekcji w danej klasie.

- Wykonanie innych czynności zleconych przez nauczyciela.

8. Dyżurni wychodzą z sali po wykonaniu powierzonych im obowiązków.

9. W przypadku niedbałego wykonywania obowiązków dyżurni otrzymują upomnienie, a w razie rażących i notorycznych zaniedbań- pisemną uwagę.

Opracowała: Wiesława Maćkowiak