• Przerwa na czytanie

• Książka – nierozdzielny towarzysz,
            przyjaciel bez interesu,
            domownik bez naprzykrzania” Ignacy Krasicki

27 października 2022 r. cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie". Jej celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, integracja środowiska szkolnego oraz pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe. Byliśmy częścią pięknego, czytelniczego święta. Realizowana ona była w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej ,,Cała Polska czyta dzieciom". Dziękujemy za wspólny czas ze słowem pisanym. Fotorelacja ukaże się w czasopiśmie: „Biblioteka w szkole”.

• Chrzest czwartoklasistów z nutką cytryny i smakiem poznańskiej pyry

• W środę - 26 października uczniowie naszej szkoły rozkoszowali się naszym wielkopolskim rarytasem- poznańską pyrą. Dzięki zaangażowaniu Rodziców oraz pana woźnego unoszący się dym i zapach pieczonych ziemniaków czuć było z daleka. Właśnie przy ognisku postanowiliśmy oficjalnie przyjąć czwartoklasistów w poczet naszej społeczności, organizując dla nich chrzest. Jak zawsze przed degustacją odbył się krótki quiz składający się z pytań dotyczących naszej szkoły. Każdy czwartoklasista musiał odpowiedzieć na jedno z wylosowanych pytań lub wykonać zadanie przygotowane przez uczniów klasy VIIIa. Atrakcją dodatkową było zjedzenie przez czwartoklasistów plasterka soczystej cytryny, oczywiście z uśmiechem na twarzy. Z tym zadaniem cała dwunastka poradziła sobie rewelacyjnie, podobnie zresztą jak wychowawca- p. Sylwia Grabarz, której nie ominęło to „ kwaśnie” zadanie. Pieczone pyry okazały się rarytasem, a podane z solą i przygotowanym sosem czosnkowym smakowały wybornie.

• Brawo Olek!

• 10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji POWIAT CZARNKOWSKO- TRZCIANECKI ogłosił na swym profilu konkurs. Zadanie polegało na napisaniu krótkiego tekstu na temat tego, w jaki sposób dbamy o nasze zdrowie psychiczne. Jedną z pierwszych osób, które udzieliły mailowej odpowiedzi na to pytanie był uczeń klasy V- Aleksander Sołtysiak. 17 października został zaproszony po odbiór nagród. Z  całą pewnością warto angażować się w takie akcje, które dostarczają radości i satysfakcji, a otrzymane nagrody są miłym dodatkiem.

• Stacja Grawitacja

• Stacja Grawitacja to wyzwanie, jakie stanęło przed nami w ostatni piątek – 21 października. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do Poznania, podczas którego mogli skorzystać z bogatej oferty na aktywne spędzenie czasu. Park trampolin, park linowy, ścianka wspinaczkowa, tor przeszkód NINJA czy interaktywna ścianka - to atrakcje, które proponuje Stacja Grawitacja. Wyjazd połączony został także z wizytą w kinie. Historia rodzeństwa, które pomaga małemu lwiątku wrócić do jego naturalnego środowiska to film, który podobał się zarówno uczniom klasy IV, jak i ósmoklasistom. „ King. Mój przyjaciel lew”  ukazuje niezwykłą relację rodzącą się między zwierzątkiem a młodą bohaterką. Projekcja filmu była także okazją do refleksji na temat etycznych dylematów związanych z więzią między człowiekiem a dzikim zwierzęciem oraz  dyskusji na temat rezerwatów i ich znaczenia w kontekście ochrony przyrody. Wspólnie spędzony czas dostarczył mnóstwa niezapomnianych wrażeń, dobrej zabawy, a podczas seansu filmowego także  chwil wzruszeń.

W.M.

• Pasowanie uczniów klas pierwszych na Czytelników Biblioteki Szkolnej.

• „Gdy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,
            a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem –
            to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem”
                                                                               Przysłowie chińskie

W Dzień Patrona – 18 października 2022r. odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych na Czytelników Biblioteki Szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów naszej szkoły do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Podobnie jak w ubiegłym roku każdy uczeń – już jako czytelnik, otrzymał wyprawkę czytelniczą dla pierwszaka wydaną przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek", w skład której wchodzą:książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Niech ta ksiażka niesie radość z samodzielnego czytania, ale także wspólnego z Rodzicami, Dziadkami, Opiekunami. Uczniowie otrzymali także zakładki do książek upamiętniające to miłe wydarzenie. Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwsza wypożyczona książka na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy pierwszej.
            Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy wielu ciekawych przygód z książką. Niech ten świat z książką daje im radość, rozwija wyobraźnię, ciekawość i umiejętności. Mamy nadzieję, że każdy z uczniów znajdzie w naszej bibliotece szkolnej ciekawe dla siebie książki. Do zobaczenia w bibliotece!
                                                                                                                                          Biblioteka Szkolna